Mait Kraun • 29 märts 2016

Nafta võib uuesti alla 30 dollari langeda

Naftapuurtorn  Foto: EPA

Hiljutine nafta hinnatõus on viinud barrelihinna 40 dollarini. See on tekitanud optimismi, mis siiski kaua ei kesta, arvab üks analüütik.

Nafta hinnad on viimase kahe kuu jooksul tublisti tõusnud, sest investorid lootsid, et pakkumise ja nõudluse tasakaal jõuab lõpuks turgudele. Brent kaupleb praegu 39 dollari juures ning WTI 38 dollari juures. Aasta alguses kukkus barreli hind 27 dollari juurde.

„Ausalt öeldes sean ma juba kahtluse alla, mis selle ralli on põhjustanud,“ ütles investeerimisfirma Natixis nafta- ja gaasituru analüütik Abishek Deshpande.

„Me oleme jätkuvalt seisukohal, et see tõus ei ole jätkusuutlik. Seda põhjustasid eelkõige investorid, mitte turu põhinäitajate muutumine. Seega oleme ettevaatlikud,“ lisas ta.

Deshpande sõnul põhjustasid tõusu nii institutsionaalsed- kui ka jaeinvestorid. „Ja me näeme, kuidas jätkuvalt panustatakse nafta hinnatõusule, mis on hinda toetanud.“

Ta usub, et investorid on tootmise külmutamisele ja USA potentsiaalsele tootmise langusele veidi üle reageerinud. „Need faktorid aitasid otsust teha ning investorid võtsid tõusule panustavaid positsioone. See toetas hindasid.“

Tehnilise analüüsiga tegelevad Barclays’ analüütikud teatasid esmaspäeval, et „investorid on tõusule panustavaid positsioone vähendanud“ ning see võib viia nafta hinna 20-30 protsenti madalamale.

Investeerimisfirma ECU Groupi tehniline analüütik Robin Griffiths ütles samuti, et graafikud viitavad sellele, et tõus on peatumas. „On tõenäoline, et järgmise aasta jooksul kaupleb nafta hind 20 ja 30 dollari vahel. Ma ootan, et põhjasid testitakse uuesti. Hinnatõusu põhjustas eelkõige langusele panustavatest positsioonidest loobumine,“ lisas ta.

 

Hetkel kuum