Mait Kraun • 7 aprill 2016

Arenevate turgude tõus jääb üürikeseks

Viimasel ajal on välisinvestorid suunanud kõige rohkem raha Brasiiliasse. Pildid protestivad brasiillased president Dilma Rousseffi vastu.   Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi arenevad turud jõudsid jaanuaris põhja ja on sealt alates pööraselt tõusnud, siis analüütikute arvates võib tõus üürikeseks jääda. Kallinemist toetavad faktorid ei pruugi püsida ning aktsiate ja valuutade hinnatõusu ei toeta ka riikide majandused.

„Riikide majandused peavad paranema,“ ütles HSBC arenevate turgude juht Murat Ulgen Financial Timesile ja märkis, et kuigi lühiajaliselt võib tõus jätkuda, siis pikaajaliseks tõusuks on vaja sisemiste majandusnäitajate paranemist. Sama seisukohta jagavad ka paljud teised analüütikud.

Jaanuaris saavutatud põhjast on MSCI Arenevate Turgude indeks praeguseks kallinenud üle 18 protsendi. Tõus on praktiliselt kaks korda suurem kui arenenud turgudel. Arenevate riikide valuutade jaoks oli märts koguni 18 aasta parim. Kallinemist toetavad faktorid olid peamiselt nafta hinna ja teiste toorainete taastumine ning USA Föderaalreservi tagasihoidlikkus intressimäärade tõstmisel.

MSCI Arenevate Turgude Indeks  Foto: Äripäev

Föderaalreserv ei taha kraane kinni keerata

Võib öelda, et ahelreaktsiooni on tekitanud suuresti Föderaalreserv. USA keskpank on intresside tõstmisel muutunud järjest tagasihoidlikumaks ja see on pannud dollari odavnema. Dollari odavnemine toetab omakorda toorainete hindu, mis on paljude arenevate turgude jaoks soodsad.

Föderaalreserv andis märtsi keskpaigas toimunud kohtumisel mõista, et edaspidi tõstetakse intresse väga aeglaselt. Kuu viimasel nädalal kinnitas keskpanga juht Janet Yellen, et nad on „äärmiselt ettevaatlikud“ ning tõstavad sellel aastal intresse üksnes kahel korral.

Toorainete hulgas on suurim mõju nafta hinnal. Näiteks on arenevate turgude valuutade ja nafta hinna korrelatsioon olnud viimase 60 päeva jooksul 0,66. See on praktiliselt nelja aasta kõrgeim tase. Mis tähendab, et toorainete uus langus võib arenevad turud kaasa tõmmata.

Toorainete hinnatõusust saavad kõige rohkem kasu suured tooraine eksportijad, näiteks Venemaa ja Brasiilia. Venemaa Micex aktsiaindeks on jaanuari keskel saavutatud põhjadest kallinenud 16 protsenti. Brasiilia Ibovsepa on lisanud mõne kuuga lausa 27 protsenti.

Majandusolukord ei toeta hinnatõusu

UBS ja Barclaysi pank teatasid, et hinnatõus ei pruugi olla jätkusuutlik, sest kallinemist toetavad faktorid võivad olla ajutised. Sama on märkinud ka mitu teist analüütikut.

Nimelt võib Föderaalreserv majandusandmete paranemisel muuta oma hoiakut karmimaks ning nafta hind võib uuesti langema hakata. Peale selle ei näita paranemise märke ka arenevate riikide majandused. Näiteks Lõuna-Korea eksport langes märtsi esimese 20 päevaga 19 protsenti. Markiti arenevate turgude tööstustoodangut kajastav indeks on langenud juba 11 kuud järjest.

„Arenevate turgude makropilt ei ole alates jaanuarist peaaegu üldse muutunud,“ ütles investeerimisfirma Pioneer Investment Managementi arenevate turgude rahahaldur Yerlan Syzdykov. „Arenevate riikide majanduste aeglustumine jätkub kuni 2018. aastani.“

Majanduste nõrkus avaldub ka ettevõtete kasumites. MSCI Arenevate Turgude indeksi ettevõtete omakapitali tootlus (ROE) langes 10,5 protsendini, mis on lähedal kuue aasta madalaimale tasemele. Morgan Stanley prognoosib, et omakapitali tootlus langeb aasta lõpuks 9,6 protsendini.

„Liiga vara on öelda, et põhi on käes,“ ütles Fidelity Investmentsi rahahaldur John Carlson Bloombergile. „Selleks, et hinnatõus jätkuks, peavad teised faktorid püsima.“

Leidub ka teisi arvamusi

BlackRocki arenevate turgude fondihaldur Pablo Goldberg aga arvab, et arenevad turud ehitavad praegu nii-öelda põrandat. „Hea esitus on väga halvas valguses olnud varaklassi jaoks suurepärane. Meeleolud olid varem väga negatiivsed,“ ütles Goldberg. „Tundub, et arenevate turgude valuutad ja ka toorained ehitavad praegu põrandat, millest on üha raskem allapoole läbi murda.“

Goldberg teatas juba veebruaris, et on arenevate turgude pärast optimistlikult meelestatud. Samal kuul teatas ka Pimco nõustamisega tegelev Research Affiliates, et arenevad turud võivad kujuneda „kümnendi panuseks“.

Valuutadel 18 aasta suurim tõus

Arenevate turgude valuutade jaoks on selle aasta märts olnud ajaloo üks parematest kuudest. Hoo andis sisse odavnev dollar ning juba eelpool mainitud toorainehindade mõningane taastumine.

„Arenevate turgude valuutade tõusu on kindlasti põhjustanud Föderaalreserv,“ ütles Commerzbanki arenevate turgude uuringute juht Peter Kinsella. „Intressimäärade tagasihoidlik tõstmine on nende riikide valuutade jaoks hea.“

Ka investeerimisfirma NN Investment Partnersi arenevate turgude aktsiate juhi Nathan Griffithsi sõnul olid Yelleni kommentaarid päris agressiivsed ning on võimalik, et sellel aastal ei oodatagi enam intressimäärade tõusu. „See peaks dollarit veelgi nõrgendama,“ märkis ta. 

Märtsis on valuutad kollektiivselt kallinenud 5,5 protsenti – see on parim kuu alates 1998. aastast. Griffiths ütles, et tõenäoliselt saavad nõrgemast dollarist kõige rohkem kasu Brasiilia, Lõuna-Aafrika Vabariik, Venemaa ja Türgi.

MSCI Arenevate Turgude Valuutade Indeks  Foto: Äripäev

Kõige rohkem raha voolas Brasiiliasse

Investorid panid USAs kaubeldavatesse arenevate turgude ETFidesse (börsil kaubeldavad fondid) eelmisel nädalal üle miljardi dollari. Märtsis investeeriti fondidesse rekordilised 9,09 miljardit dollarit. See kattis ära ka jaanuari ja veebruari kaotused – selle aasta kahe esimese kuu jooksul voolas fondidest välja 5,29 miljardit dollarit.

Kõige rohkem on investorid raha pannud Brasiiliasse, kus fondid kogusid märtsi viimasel nädalal ligi 200 miljonit dollarit. Riigi peamine aktsiaindeks on märtsi algusest kallinenud üle 12 protsendi. Brasiilias on aktsiate kiiret hinnatõusu toetanud ka asjaolu, et pärast korruptsioonivastast võitlust oodatakse sealse sotsialistliku presidendi Dilma Rousseffi tagasiastumist.

Brasiilia järel olid investorite seas populaarseimad Hiina ja Hongkongi aktsiaturud. Hiina Shanghai Composite indeks on lisanud märtsi algusest 12 protsenti. Tõsi, aasta algusega võrreldes on indeks siiski 9 protsenti langenud. Arenevate turgude aktsiate hinnatõus oli märtsis suurim alates 2009. aastast.

Hetkel kuum