Rainer Saad • 11 aprill 2016

BlackRock: negatiivsed intressid kahjulikud tarbimisele

BlackRocki tegevjuht Larry Fink.  Foto: epa

Maailma suurima varahalduri BlackRock juht Larry Fink hoiatas, et negatiivsed intressimäärad võivad mõjuda halvasti majanduskasvule ja tarbimisele.

Finki väljaütlemine tuli pärast eelmise nädala IMFi raportit, mis teatas, et siiamaani on negatiivsete intressimäärade mõju majandusele positiivne, kuid see võib jõuda punkti, kus inimesed hakkavad kulutamise asemel hoopis rohkem säästma.

BlackRocki juhi sõnul saavad pensionile jääjad negatiivsete intressimäärade tõttu oma pensionifondist väiksemat tootlust, ja selleks, et olla valmis pensionile jääma, hakatakse rohkem raha säästma.

„Piisavalt pole tähelepanu pööratud sellele, millise mõju võivad madalad – ja nüüd ka negatiivsed – intressimäärad avaldada säästmisele tulevikus,“ vahendas Financial Times Finki sõnu.

Maailmas on negatiivse intressimäära võtnud kasutusele kuus keskpanka, kelle hulgas on ka Jaapani ning Euroopa Keskpank.

IMFi analüütikud täheldavad, et Šveitsis, kus on samuti kasutusel negatiivsed intressimäärad, on inimesed hakanud kulutamise asemel rohkem säästma.

 

Hetkel kuum