Indrek Mäe • 15. aprill 2016 kell 7:14

Ameeriklased on kaotanud majandusseisu paranemise lootuse

Wall Street  Foto: EPA

Hoolimata Wall Streeti majandusanalüütikute lõpututest arvamusavaldustest, et USA suudab peagi oma majandust elavdada, leiab suur osa ameeriklasi, et olukord on halb ning läheb järjest hullemaks.

Ameeriklaste skeptilisust illustreerib kõige paremini USA majandusliku kindluse indeks, mis mõõdab, kui kaugel on skeptikud optimistidest. Viimased tulemused pole paljulubavad, vahendas CNBC.

3542 inimese arvamust sisaldava indeksi kohaselt usub 59 protsenti ameeriklastest, et majandusolukord läheb halvemaks, ning ainult 37 protsenti loodab tulevikus näha positiivsemaid märke. 22protsendiline skeptikuid ja optimiste lahutav vahe on viimase seitsme kuu halvim näitaja.

Halvas seisus on ka jaekaubandus, mis vastupidiselt Wall Streeti analüütikute 0,1protsendilisele tõusuootusele langes märtsis 0,3 protsenti. Tarbijahinnad tõusid möödunud kuul tagasihoidlikud 0,1 protsenti, samal ajal kui tootmishinnad langesid sama protsendipunkti võrra.

Hoolimata üldisest skeptitsismist ning kehvadest näitajatest ootavad Atlanda föderaalreservi analüütikud 0,3protsendilist sisemajanduse koguprodukti tõusu esimeses kvartalis.

Analüütikute hinnangul on majanduskasvu peamiseks mootoriks tarbimine. JPMorgan Chase’i tegevdirektor Jamie Dimon rõhutas kolmapäeval, et USA suurimal pangal õnnestus esimeses kvartalis Wall Streeti ootusi ületada just tänu tarbijate aktiivsusele.

Samas leidub eksperte, kes tarbijate aktiivsuse kasvu ei usu. „Erinevalt teistest riikidest pole suures USAs märkimisväärset tarbimise kasvu olnud,“ ütles Bankrate.com’i analüütik Mark Hamrick. „Suurimaks probleemiks on sissetulekute ebavõrdsus ning see mõjutab mitte ainult majandust, vaid demokraatlikku riigikorda tervikuna,“ lisas ta.

Olukord soosib populiste

Hamricki sõnul on populistlike presidendikandidaatide Donald Trumpi ja Bernie Sandersi esiletõus selge märk sellest, et ameeriklased pole rahul praeguse majandusolukorra ning varade jagunemisega.

Trumpi edu põhineb suuresti hirmul, et USA majandus jääb peagi alla nii Hiinale kui ka Mehhikole. Seda ebaõiglaste kaubandustingimuste pärast, mille üle läbirääkimine nõuab tugevaid liidreid.

Samal ajal kogub Sanders populaarsust lubadustega seada Wall Streeti pankadele piirangud, pakkuda tasuda haridust ning suurendada ligipääsu meditsiinisüsteemile.

„Presidendikandidaatide kampaaniates on selge indikaator ühiskonnas leviva tundmuse kohta, mida kvantitatiivsed andmed ei suuda meile selgitada,“ rääkis Hamrick. „Inimesed on praegusest majanduse elujõuetusest frustreerunud,“ selgitas ekspert.

Hamricki arvamust kinnitab ka Money Anxiety indeks, mis mõõdab inimeste rahalist ebakindlust erinevate majanduslike näitajate kaudu. Indeksi väärtus on alates septembrist püsinud võrreldes varasemate perioodidega kõrgeimal tasemel. Samuti on küsitluste põhjal 66,1 protsenti ameeriklastest arvamusel, et nende riik liigub vales suunas.

Hetkel kuum