Rainer Saad • 5. mai 2016 kell 9:24

IMF hoiatas Taanit

Taani lipp  Foto: Bloomberg

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) hoiatas Taanit majanduskasvu väljavaadete halvenemise eest.

„Majanduskasv on juba pikemat aega olnud nõrk,“ kirjutas IMF oma raportis Taani kohta.

Eelmisel nädalal langetas Taani rahandusministeerium majanduskasvu prognoosi selleks aastaks 1,1 protsendile ja järgmiseks aastaks 1,7 protsendile. Detsembris prognoosis ministeerium selleks aastaks kasvu 1,9 protsenti ja järgmiseks aastaks 2 protsenti.

IMF prognoosib selleks aastaks kasvu 1,3 protsenti ja järgmiseks aastaks 1,6 protsenti.

Valuutafond tõi raportis välja, et pärast finantskriisi on Taani kasv olnud nõrgem kui tema naabritel Rootsil ja Saksamaal. Taani põhjanaaber Rootsi teatas eelmisel kuul, et prognoosib sel aastal majanduskasvuks 3,8 protsenti.

Jätkuvalt kesine kasv näitab IMFi sõnul ka väikest produktiivsuse kasvu, mis pikema aja jooksul võib hakata mõjutama Taani elustandardit, mis on üks kõrgemaid maailmas.

Taanil on Põhjameres märkimisväärsed nafta- ja gaasivarud, kuid naftahindade järsu languse tõttu on riik pidanud enda sõltuvust naftatuludest vähendama.

Suurimaks riskiks Taani majandusele peab IMF maailmamajanduse nõrka väljavaadet. „Langusriskid võivad süveneda ja takistada taastumist,“ kirjutati raportis.

Ka võib Brexit (Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust) Taani majanduse väljavaadet mõjutada, kuna Taani on Suurbritanniaga tugevalt seotud.

Hetkel kuum