Birjo Must • 1. juuni 2016 kell 11:00

Jaapani peaminister lubab suuri stiimuleid

Jaapani peaminister Shinzo Abe püüab riigi majanduskasvu turgutada.   Foto: Reuters/Scanpix

Jaapan lükkab planeeritud müügimaksu tõstmise edasi ja kavandab selleks sügiseks suurt majanduse stimuleerimispaketti.

Riigi peaminister Shinzo Abe teatas täna pressikonverentsil, et müügimaksu tõus lükatakse edasi kaheks ja pooleks aastaks. Seni oli maksutõus planeeritud oktoobrisse, kuid Abe viivitab sellega, kuna pea olematu majanduskasv ja inflatsioon ei loo selleks kõige sobivamat keskkonda. Varem oli Abe aga öelnud, et 2017. aasta maksutõus lükatakse edasi vaid juhul, kui toimub ulatuslik looduskatastroof või 2008. aasta finantskriisi laadne sündmus, vahendab Reuters. 

Nüüd aga ei toimu maksutõusu enne 2019. aasta oktoobrit ning peaminister lubas, et otsib sellele otsusele Jaapani parlamendis toetust.

Abe sõnul seisab globaalne majandus silmitsi suurte riskidega ning ta viitas ka negatiivsele mõjule, mis tuleneb hiljutistest maavärinatest. Ta lisas, et Jaapan võib langeda tagasi deflatsiooni, ja lubas edaspidigi stimuleerida eratarbimist ning kiirendada infrastruktuuriprojekte. Abe sõnul on nn Abeconomicsil stabiilsed tulemused ja ta rõhutas, et programmi on tarvis veelgi kiirendada, et suurendada maksutulu ja saavutada eelarvelised eesmärgid.

2013. aasta aprillis tõsteti Jaapanis müügimaksu 5%-lt 8%-le. Tänavu pidi määr tõusma 10%-le. Samal ajal kui müügimaksu tõstmisega viivitamine võib aidata toetada tarbimist, siis võivad sellel sammul olla ka negatiivsed tagajärjed. Nimelt oli maksutõus osa Abe plaanist vähendada riigi tohutut võlakoormust.

Jaapani jeen on täna USA dollari suhtes tugevnenud üle 1%. 

 

 

Hetkel kuum