Valitsuste negatiivse tootlusega võlakirjade maht kasvas juuni lõpuks 11,7 triljoni dollarini, selgub Fitch Ratingsi raportist.
See tähendab, et viimase kuu aja jooksul on negatiivse tootlusega võlakirjade maht kasvanud 1,3 triljoni võrra. Investorid on võlakirjade hinnad
Brexiti ja globaalse majanduse hirmude tõttu väga kõrgele surunud (kui võlakirjade hinnad tõusevad, siis tootlus langeb ja vastupidi).
Investoritele kahju teenivate pikaajaliste võlakirjade (lunastustähtaeg vähemalt 7 aasta pärast) maht kasvas lausa 2,6 triljoni dollarini. Veel aprilli lõpus oli vastav arv 1,4 triljonit.
- Negatiivse tootlusega pikemaajaliste võlakirjade maht kasvab (helesinisega; 7+ aastat). Foto: Fitch Ratings
„Brexitiga seotud mured viisid madalamale just pikaajaliste võlakirjade tootlused,“ teatas Fitch.
Kõige enam on investorid ostnud
Saksamaa,
Prantsusmaa ja
Jaapani võlakirju. Valitsuste võlakirjad on investorite silmis turvalised varad – nendesse investeeritakse heitlikel aegadel, mil riskid on kõrged.
Ajalooliselt erakordne nähtus
Negatiivse tootlusega valitsuse võlg on ajalooliselt vägagi erakordne nähtus. Tootluste langust on pidevalt toetanud keskpankade lõtv rahapoliitika, millega loodetakse loidu majanduskasvu toetada. Rahapoliitika üks osa on ka valitsuste võlakirjade ostmine, mis on hinnatõusule kaasa aidanud.
Saksamaa 10aastaste võlakirjade tootlus langes juuni alguses alla 0 protsendi. Praeguseks on tootlus langenud -0,126 protsendini. Jaapani 10aastaste võlakirjade tootlus kukkus aga -0,253 protsendini. Nende võlakirjade puhul on investorid nõus laenu andmiseks tublisti peale maksma. Mõlema riigi puhul on selliseid võlakirju üle triljoni dollari väärtuses.
Näiteks Šveitsi valitsuse koguvõlast on lausa 80 protsenti negatiivset tootlusega. Jaapani puhul on vastav protsent 72,5 ja Saksamaa puhul 67,3.
Iga aasta läheb tuulde 24 miljardit
Fitchi hinnangul kaotavad investorid negatiivsete tootluste tõttu igal aastal umbes 24 miljardit dollarit. Investorid eelistavad turvalisust ning tootlusest ei hoolita. See meelitab omakorda juurde uusi investoreid, sest võlakirjade hinnad jätkavad ka negatiivse tootluse juures tõusu.
Janus Capitali võlakirjafondi juht
Bill Gross ja
BlackRocki tegevjuht Larry Fink on hoiatanud, et negatiivse tootlusega võla kasv ähvardab lõppeda väga halvasti.
Deutsche Bank märkis, et Euroopa ja Jaapani võlakirjade negatiivne tootlus meelitab investorid USA turule, kus võlakirjade intressid on jätkuvalt plussis. USA 10aastase võlakirja tootlus on praegu 1,463 protsendi juures, mis on nelja aasta madalaim tase.
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.