Mait Kraun • 13. juuli 2016 kell 10:00

Börsifirmade kasumid kukuvad ka II kvartalis

Naftasektori ettevõtted võtavad vastu suurima löögi.  Foto: Bloomberg

USA börsifirmade kasumid on langenud juba kolm kvartalit järjest ja prognoositakse, et langus pikeneb ühe aastani, kirjutab CNN Money.

Tulemuste hooaeg algas eile, mil Alcoa teatas oodatust parematest kvartalitulemustest. Analüütikud prognoosivad, et ka teises kvartalis olid börsifirmade kasumid languses. See tähendaks, et kasumid kahanevad juba neljandat kvartalit järjest.

Tegemist on väga ebatavalise olukorraga – USA majandus kasvab, aga ettevõtete kasumid kukuvad. Kasumite languses on suuresti süüdi ka madal nafta hind ning tugev USA dollar.

„On harv juhus, et kasumid niivõrd palju kukuvad, aga majandus ei lange,“ ütles investeerimisfirma Russell Investmentsi strateeg Paul Eitelman. Hea uudis on aga see, et tõenäoliselt hakkavad kasumid aasta lõpus uuesti kasvama.

Hinnatasemed tõusevad

Kasumite langus on takistanud ka aktsiaturgude tõusu. Kasumite vähenemine tähendab, et aktsiad muutuvad suhtarve vaadates järjest kallimaks. Isegi Föderaalreservi juht Janet Yellen hoiatas hiljuti, et USA aktsiaturu hinnatase on ajalooliselt kõrge.

Eile alguse saanud tulemuste hooaeg võib olukorda muuta veelgi kehvemaks. Analüütikud prognoosivad, et börsifirmade kasumid kahanesid teises kvartalis 5 protsendi võrra, selgub S&P andmetest.

Nafta hinna languse tõttu prognoositakse energiafirmadele lausa 81 protsendi suurust kasumi vähenemist. Ka suuremate naftafirmade – Chevroni ja ExxonMobili – kasum kukub.

Probleemne on ka pangandussektor, sest madalad intressid vähendavad pankade marginaale. Prognoositakse, et nii Citigroupi, JPMorgani kui ka WellsFargo teenistus väheneb.

Arvatakse, et kasumid hakkavad uuesti kasvama selle aasta teises pooles, sest nafta hind tõuseb ja dollari tugevnemine on peatunud. Prognoositakse, et S&P 500 ettevõtete kasumid tõusevad kolmandas kvartalis 2 protsendi võrra ja neljandas kvartalis juba 8 protsendi võrra.

 

Hetkel kuum