Kadi Neemre • 18. juuli 2016 kell 17:52

USA tööturu olukord ei ole nii roosiline, kui paistab

Kui hea tervise juures on USA tööturg tegelikult?  Foto: EPA

USA tööturg ei ole hoolimata suurest töökohtade arvu kasvust juunis just eriti tugeva tervise juures ning ei paku investoritele piisavalt kindlustunnet.

Hoolimata faktist, et eelmisel kuul lisandus erasektoris 287 000 uut töökohta, on õhus veel palju küsimusi.

Numbrid, mis ei kajastu USA tööministeeriumi igakuises tööraportis, õõnestavad uute loodud töökohtade numbreid:

Üksikisiku tulumaksu laekumine kukkus eelmisel aastal üle 11,3%, tulumaksu laekumine on kukkunud 16%, aktsiisi laekumine on 0,8% võrra vähenenud, osariigi maksulaekumised on kasvanud kõigest 2,5%, mis on viimase kolme aasta madalaim tase; samuti on vähenenud uute töökohtade loomine.

Need numbrid viitavad sektorile, mis on jätkuvalt haavatav madala inflatsiooni suhtes.

Investeerimise seisukohalt tähendab see seda, et Föderaalreserv on intressimäärade tõstmise suhtes jätkuvalt äraootaval seisukohal.

“Ma mõistan täiesti soovi olla tööraporti suhtes optimistlik ning makromajanduse väljavaate suhtes konstruktiivne, kuid ainus, mis ma näen, on vähenenud majanduskasvu risk ning suurt enesega rahulolu samal ajal,” sõnas Gluskin Sheffi ökonomist David Rosenberg.

Rosenberg viitas ka hiljutisele Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS) uuringule, mille kohaselt kukkus uute töökohtade arv mais 345 000 võrra; tegemist on suurima numbriga alates 2008. aasta septembrist.

Uurinu kohaselt vähenes viimase kolme kuu jooksul ka uute töötajate palkamine 474 000 võrra; see on suurim arv alates 2009. aasta märtsist.

Vabatahtlikult töölt lahkujate arv – number, mida nähakse majanduse tugevuse märgina – kukkus 60 000 võrra.

Viimasel kolmel kuul on loodud keskmiselt vaid 147 000 uut töökohta. Palgakasv on aeglustunud, kuid siiski paranenud; aasta keskmine palgakasv on olnud 2,6%, selgub tööstatistika ameti andmetest.

Turgude prognoosi kohaselt ei tõsteta sellekuisel Fedi kohtumisel intressimäärasid. 46,5% tõenäosusega tõstetakse intressimäärasid 2016. aasta lõpus.

 

 

Hetkel kuum