Kadi Neemre • 17. august 2016 kell 17:16

Saudi-Araabia naftatoodang võib tõusta rekordtasemele

Foto: EPA

Saudi Arabia saadab sigaale, mille kohaselt võivad riigi toornaftavarud augustis tõusta uuele rekordtasemele, möödudes sellega maailma suurimast naftatootjast Venemaast.

Naftariigid valmistuvad järgmisel kuul toimuvateks kõnelusteks, mille raames soovitakse külmutada globaalset naftatootmise mahtu.

Asjaga kursis allikad väidavad, et kuningriik, mis on juba praegu maailma suurim naftaeksportija, alustas toodangu suurendamist juba juunis. Aasta esimeses pooles hoiti tootmismahte tagasihoidlikul tasemel ning hooaja alguses suurendati toodangut vastamaks siseriiklikule nõudlusele ning kõrgematele ekspordinõudmistele.

Suurem toodang võib septembris toimuvatel kõnelustel, kus kohtuvad OPECi ja naftaühendusesse mittekuuluvate riikide esindajad, anda riigile pisut edumaad.

Juunis tootis Saudi-Araabia 10,55 miljonit barrelit naftat päevas ning juulis suurendas toodangut 10,67 miljonile barrelile päevas; tegemist on ajaloo suurima toodangumahuga.

Allikate sõnul võivad riigi toornaftavarud sel kuul tõusta rekordkõrgusele, kuna nii riigisisene kui –väline nõudlus on üsna suur.

Ühe allika sõnul annavad saudid turule vaikselt märku, et turgude toodang võib augustis tõusta ise 10,8-10,9 miljonile barrelile päevas. Juulis paisati turule 10,75 miljonit barrelit naftat päevas.

Nafta hinnad kukkusid jaanuaris 27 dollarile barreli eest; kõrghetkel, 2014. aasta keskpaigas, maksis naftabarrel 115 dollarit. Hindade langus mõjus kogu maailma naftakesportijatele äärmiselt rängalt.

Eelmine katse külmutada naftatoodang jaanuarikuisele tasemele kukkus aprillis läbi, kuna Saudi-Araabia soovis, et kõik tootjad, sh Iraan, ühineks algatusega.

Iraan, mis on OPECi suuruselt kolmas tootja, on suurendanud toodangut 3,85 miljonile barrelile päevas; varem tootis riik 3,37 miljonit barrelit naftat päevas. Iraan on kinnitanud, et ei kavatse oma naftatootmismahte külmutada enne, kui tootmine on jõudnud sanktsioonide-eelsele tasemele ehk 4 miljonile barrelile päevas.

Hetkel kuum