Kadi Neemre • 26. september 2016 kell 18:20

CNBC uuring: OPECi kokkulepe jääb saavutamata

OPECi kohtumine Alžeerias  Foto: EPA

OPECi tootjatel võib olla nafta hindadele märkimisväärne mõju juhul, kui suudetakse jõuda kokkuleppele naftatoodangu külmutamise osas.

CNBC Oil Survey uuringu kohaselt on kokkuleppe saavutamine sellel nädalal Alžeerias toimuval kohtumisel aga ebatõenäoline.

65% küsitlusele vastanutest märkis, et kokkuleppe saavutamine on ebatõenäoline, 52% vastanutest aga märkis, et kui tootjad jõuavad kokkuleppele, siis oleks sellel märkimisväärne mõju toornafta hindadele. Enam kui pool osalenutest märkis, et nad usuvad, et naftatoodangu ja nõudluse tasakaalustumine toimub aeglasemalt kui nad oleksid oodanud.

Ligi 90% küsitlusele vastanutest usub, et WTI naftahinnad jäävad aasta lõpuks üle 40 dollari barreli kohta; ligi 40% aga usub, et hinnad jäävad 50 ja 59 dollari vahemikku barreli eest. 57% usub, et nafta hinnad jäävad stabiilseks ning vaid 13% näeb võimalust järjekordseks dramaatiliseks languseks. 30% vastanutest usub naftahindade tõusu.

“Nafta hind peaks jääma 40-52 dollari vahele barreli eest, kuid see vahemik on äärmiselt ebamugav juhul, kui peaks esinema märke USA majanduslangusest,” sõnas Oil Price Information Service’i gloaalsete energiauuringute juht Tom Kloza.

52% vastanutest usub, et nõudlus ja tootmine tasakaalustuvad turgudel oodatust aeglasemalt. 22% aga usuvad, et protsess jätkub soovitud tempos ning 26% usuvad, et tootmine jääb suuremaks kui nõudlus.

“Naftavarud on üks võtmemuutujaid, mida tegeliku tootmise/nõudluse tasakaalu teadasaamiseks jälgida. USA naftavarude näitajad on kõige täpsemad ning kättesaadavamad ning see jääb hindu veel pikaks ajaks mõjutama kui OPECi poolt mingit tegevust ei järgne. Naftavarud on kahanemas,” sõnas Tudor Pickeringi asepresident Dan Pickering.

23st analüütikust, maaklerist ja eksperdist koosnev uuringugrupist uskus 52%, et USA naftatootmise mahud jäävad muutumatuks järgmise kuue kuu jooksul, 22% aga usuvad, see võib märkimisväärselt kasvada, 22% aga näevad tagasihoidlikku kasvu.

Hetkel kuum