Pole mingit kahtlust, et päikeseenergia tähtsus maailma energiavajaduse rahuldamises aina kasvab, kuid see ei peegeldu kuidagi selle sektori aktsiates. Päikeseenergiasse voolab aina raha ja kapitali juurde, kuid miks ei suuda investorid oma kohta päikese all leida?
- Päikeseenergia naudib taastuvenergia sektoritest suurimaid investeeringuid. Foto: EPA
Bloomberg New Energy Finance prognoosis hiljuti, et päikeseenergia sektorisse investeeritakse aastaks 2040 umbes 3,7 triljonit dollarit. Selline summa tähendaks justkui erakordset investeerimisvõimalust. Ometi pole börsiinvestoritel hästi läinud ja viimastel aastatel oleme näinud mitme firma pankrotti – Solyndra, Evergreen Solar, Suntech Power ja SunEdison.
Viimase kahe aastaga on fossiilsete kütuste turg – nafta, maagaas, kivisüsi – tugevalt kukkunud ja toonud kaasa märkimisväärse kahanemise neis sektorites. Taastuvenergia on seevastu nautinud kasvamist ning 2015. aastal tõusid investeeringud rekordkõrgele ja ületasid lausa kaks korda fossiilsete kütuste sektorite investeeringud.
Fakt on see, et taastuvenergia ja eriti just päikeseenergia on võitnud tootmishinna alanemisest. Varem nähti taastuvenergiat luksusena, mis oli kättesaadav on maailma rikkamates piirkondades, kuid nüüdseks on see täielikult muutunud.
2015. aasta oli esimene kord, kui taastuvenergia investeeringud (ilma suurte hüdroelektrijaamadeta) arenevates riikides ületasid arenenud riikide investeeringud. Suur osa sellest oli mõistagi Hiinal, kuid olulist rolli mängisid ka India, Brasiilia, LAV, Mehhiko ja Tšiili.
Nafta ei konkureeri otseselt päikeseenergiaga
Taastuvenergia investeeringutest läheb üha suurem hulk just päikeseenergiasse, sest suur osa maailmast saab oma geograafilise asukoha tõttu päikeseenergiat efektiivselt ja üha odavamalt toota. Kõigist taastuvenergia investeeringutest umbes 60% tehakse päikeseenergiasse. Mullu oli selleks summaks üle maailma 148 miljardit dollarit, kasvades aastaga 12%.
Päikeseenergia kogumiseks ehitatakse jätkuvalt eelkõige päikesepaneelide n-ö parke ning installeeritakse paneele majade katustele. ÜRO ja Bloombergi koostöös ilmunud uuring toob aga välja, et mullu ehitati ka rekordiliselt palju n-ö ujuvaid päikeseparke järvede, veehoidlate ja mere peale.
Globaalne energiasektor on viimasel kahel aastal peaaegu tundmatuseni muutunud fossiilsete kütuste hinna languse tõttu. Ometi pole odavamad fossiilsed kütused taastuvenergia väljavaadet kahjustanud, sest nende vahel pole otsest konkurentsi. Nafta ei konkureeri otseselt taastuvenergiaga, välja arvatud mõnes naftat tootvas riigis, kus toodetakse elektrit naftast.
Gaas ja kivisüsi konkureerivad otsesemalt taastuvenergiaga, kuid siingi võib esineda takistusi uute investeeringute saamisel investorite ja pankade meelestatuse muutumise tõttu. Uute ehituste puhul on taastuvenergial veelgi eeliseid lisaks rahastamisele. Tuuleparkide ehitamine võtab keskmiselt üheksa kuud aega, päikeseparkide ehitamine vaid kolm kuni kuus kuud. Kivisütt ja maagaasi kasutavate elektrijaamade ehitusele kulub aastaid ning tuumaenergiaga läheb veelgi kauem.
Tehke põhjalikku eeltööd
Tuleme nüüd börside juurde. Seni on päikeseenergia sektorisse investeerimine olnud kohutav käik. Üks peamisi börsil kaubeldavaid fonde (ETF) Guggenheim Solar ETF on alates loomisest 2008. aasta aprillis kukkunud 93%. Ainuüksi sel aastal on ETF kaotanud 32%. Vaadates ajalooliselt päikeseenergia sektori kulgu börsidel, tekib paratamatult küsimus, kas tavainvestor hakkab üldse kunagi sealt midagi teenima.
Tuleb meeles pidada, et päikeseenergia on eelkõige tehnoloogia, mitte kütus. Tehnoloogia määrava osatähtsuse ja arengu tõttu jätkub päikesest toodetava energia hind langemist järgnevatel aastatel ja aastakümnetel.
Praegu on selles sektoris suur hulk tegijaid ja langev päikeseenergia hind on väga paljud firmad viinud raskesse seisu või lausa pankrotti, nagu loo alguses välja tõin. Kahtluseta jätkuvad sektorisse suunatud investeeringud ja maailm liigub sammhaaval fossiilsetest kütustest üle taastuvenergiasse. Selle vedavaks teguriks ei saa armastus planeedi vastu, vaid hinnast tulenevad majanduslikud kaalutlused.
Praegu on aga päikeseenergia sektor veel lapsekingades ja raske on soovitada kellelgi sellesse sektorisse raha paigutada. Kui keegi tunneb tugevat tungi sektorisse investeerida, siis ETFid, näiteks mainitud Guggenheimi Solar ETF, oleks eelkõige soovitatav.
Investorid, kes tahavad üksikutesse firmadesse raha paigutada peavad kõvasti eel- ja taustatööd tegema. Arvestades suurt hulka päikeseenergia firmade pankrotte, siis veenduge esimese asjana, et firma bilanss oleks terve ja tugev. Vältige suurte võlakoormatega firmasid ning ärge laske lubataval suurel kasvul end ära lummata. Ja ärge panustage vaid paneelide tootjatesse, sest neid on suhteliselt lihtne ja odav toota ning hiinlased võivad seejuures paljudele tuule alla teha. Tähtis on, et firmal oleks pakkuda ka teisi tooteid ja teenuseid, mis on kõrgema marginaaliga ja toovad püsivalt raha sisse.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.