Kadi Neemre • 11. oktoober 2016
Jaga lugu:

Goldman Sachs: Trumpi edu kahaneb, intressimäärad tõusevad

Clinton vs Trump  Foto: Reuters

Goldman Sachsi ökonomistid näevad 65% tõenäosusega, et aasta lõpuks tõstab Föderaalreserv intressimäärasid. Prognoosid põhinevad statistikal, mille kohaselt on kahanenud vabariiklase Donald Trumpi võimalused presidendivalimised võita.

Ökonomistid viitavad nii Hillary Clintoni populaarsuse kasvule kui suuremale majanduskasvule, mis tõstavad ühtlasi intressimäärade tõusu tõenäosust. Analüütikute hinnangul on intressimäärade tõusu tõenäosus novembris 10% ning detsembris 65%.

Küsitluste kohaselt on Trumpi võiduvõimalus kahanenud 10-20%-ni; kaks nädalat varem oli tõenäosuseks 30-35%. “See on oluline, kuna turuosalised näevad Trumpi võitu kui finantstingimuste märkimisväärse karmistumise võimalust, mis võib omakorda tähendada intressimäärade tõusu edasilükkumist,” märkisid analüütikud.

Ökonomistid märgivad, et mured terava majanduskasvu aeglustumise pärast on leevenud; kolmanda kvartali SKP kasv peaks jääma 2,7% juurde.

Septembrikuu tööraporti kohta ütlevad analüütikud, et hoolimata sellest, et töötusemäär kasvas pisut üle 5%, oli töökohade kasv 156 000 uue töökohaga üle ootuste hea. Ka tarbijate ja ettevõtete uuringud näitavad, et kvalifitseeritud tööjõu tase võib viia tööturu ülekuumenemiseni.

Märgitakse ka, et palgakasv on alla ootusi, kuid inflatsioon on tõusnud 1,7%-le ehk lähemale Föderaalreservi 2% sihile. Analüütikud usuvad, et 2% inflatsioonimäär saavutatakse 2017. aasta lõpuks või 2018. aasta alguses.

Goldman Sachsi ökonomistid usuvad, et seoses majandustingimuste positiivsete muutustega hakkab ka majanduskasv kiirenema.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas