Mait Kraun • 12. oktoober 2016 kell 14:00

OPECi naftatootmine tõusis rekordini

OPECi kohtumisel Alžeerias saavutati kokkuleppe  Foto: EPA

OPEC leppis septembris kokku, et naftatootmist vähendatakse. Samal kuul tootis naftakartell aga rekordkoguses naftat, vahendab CNN Money.

OPEC suurendas septembris oma päevatootmist 33,4 miljoni barrelini, teatas organisatsioon kolmapäeval avaldatud raportis. Tegemist on uue rekordiga ja tootmine on 1,3 miljoni barreli võrra (päevas) suurem kui eelmise aasta samal ajal.

See oli tingitud eelkõige Iraagi, Nigeeria ja Liibüa tootmise suurendamisest. Nendes riikides on sisekonfliktide ja terrorismi tõttu olnud ka mitmeid katkestusi. Iraagi päevane naftatoodang kasvas 100 000 barreli võrra 4,5 miljoni barrelini. Samas suurusjärgus kasvas ka Nigeeria ja Liibüa tootmine.

Uued andmed näitavad, et kokkuleppe detailide paikaseadmine tuleb raske. Ei ole veel otsustatud, millised riigid ja kui palju peaksid oma tootmist vähendama. OPECi eesmärk on vähendada naftatootmist 32,5-33,0 miljoni barrelini päevas.

Esialgne kokkulepe pani nafta hinna tõusma – barrelihind jõudis hiljuti üle 50 dollari. Kokkuleppe detailid seatakse paika tõenäoliselt novembri lõpus, mil toimub järgmine OPECi kohtumine.

Saudi Araabia teatas esmaspäeval, et riikide omavahelised kõnelused on sujunud edukalt ning leppe vastu tunnevad huvi ka naftakartelli välised riigid. Huvi on üles näidanud näiteks Venemaa.

Toornafta hind reageeris langusega. Nii WTI kui ka Brent odavnesid pärast raporti avalikustamist üle protsendi. Kummagi barrel maksab praegu vastavalt 50,2 ja 51,9 dollarit.

Hetkel kuum