Kadi Neemre • 13. oktoober 2016 kell 18:26

USA suurpankade kasumiraportid näitavad majanduse tervist

Goldman Sachs avaldab oma kasumiraporti järgmisel teisipäeval   Foto: EPA

USA suurpangad avaldavad järgmise nelja tööpäeva jooksul oma kasumiraportid. Investorid ja analüütikud keskenduvad aga kolmele peamisele aspektile: laenukasv, kulutused ning kapitalitugude aktiivsus.

Kolmanda kvartali kasumihooaja avavad homme JPMorgan Chase, Citigroup ja Wells Fargo. Võttes arvesse pankade kaasatust mitmesse äritegevuse aspekti, nähakse nende kasumeid kui USA majanduskasvu indikaatorit.

“Usun, et homme saame USA majanduse tugevuse kohta palju teada,” sõnas Chaikin Analyticsi tegevjuht Marc Chaikin. ”Kinnisvaraturu olukorrale viitab pankadele esitatud laenutaotluste arv,” lisas ta.

Teistest suurpankadest avaldavad kasumiraporti Bank of America esmaspäeval, sellele järneb teisipäeval Goldman Sachs ning kolmapäeval Morgan Stanley.

Sel reedel satub eriti terava tähelepanu alla aga Wells Fargo kvartaliraport, kuna pank ei ole suutnud taastuda hiljutisest skandaalist ning seisab jätkuvalt silmitsi võimude range järelevalvega. Panga juhatuse esimees ja tegevjuht John Stumpf jäi kolmapäeval pensionile, kuid mitte kõik analüütikud ei ole veendunud, et tema järeltulija Tim Sloan suudab taastada usalduse panga vastu.

Pank maksis 185 miljonit dollarit trahve ligi 2 miljoni tarbija hoiuse- ja krediitkaardikonto avamise eest ilma klientide loata.

Analüütikud jälgivad pankade laenukasve kui ettevõtete ja tarbijate majandusliku seisu indikaatorit. “Ma arvan, et laenumahtude kasv määrab pangasektori selle kvartali seisu,” sõnas RBC Wealth Managementi asepresident ja portfellianalüütik Kelly Bogdanov. Ta usub, et kommerts- ja kinnisvaralaenude hulk kasvas kolmandas kvartalis korralikult.

Lisaks jälgivad investorid ka, kuidas pangad tulevad finantskriisijärgsel ajastul toime regulatsioonidega ning teiste kaasuvate kokkulepetega. Pangad peavad näitama, et neil on piisavalt kapitali maksmaks võimalikke tasusid. Üldiselt on analüütikud pankade olukorra suhtes positiivselt meelestatud.

Ühtlasi on üheks oluliseks indikaatoriks kapitaliturgude aktiivsus, kuna IPO ja suurettevõtete aktiivsus kasvas kolmanda kvartali lõpus peale kehva aasta algust. Renaissance Capital prognoosib selleks aastaks veel 30-40 aktsiate esmaemissiooni; kokku teeks see sel aastal üle 100 tehingu koguväärtusega üle 16 miljardi dollari.

Hetkel kuum