LHV maaklerite sõnul ei kesta Donald Trumpi põhjustatud suuremad kõikumised finantsturgudel kaua ning investorid võiksid praeguses olukorras näha pigem võimalust.
„Lähematel päevadel on oodata suuri kõikumisi, sest turgudele ei meeldi ebakindlus, mida Trumpi presidendiks saamine on suurendanud,“ sõnas LHV maakler Sander Pikkel.
LHV vanemmaakler Nelli Janson aga siiski pikaajalistesse kõikumistesse ning mõjudesse ei usu. „Pigem julgeks isegi arvata vastupidist, sest korporatiivses maailmas peeti Trumpi võitu positiivsemaks kui Clintoni oma,“ lisas ta. Clintoni võit oleks Jansoni hinnangul mõjunud negatiivselt eelkõige tervishoiusektorile. „Ta lubas korduvalt ravimifirmade kasumeid kärpida ja sektor on seetõttu pikalt ka müügisurve all olnud,“ rääkis Janson.
Jansoni sõnul olid hommikul kella kuue paiku USA futuurid küll ligi 5protsendilises miinuses, kuid ta usub, et pärast esimest ehmatust kulgeb elu turgudel tavapärases rütmis edasi. „Pikaajalised investorid võivad börsi ajutisest peataolekust pigem häid ostuvõimalusi leida,“ oli LHV vanemmaakler optimistlik.
Lisaks märkis Janson, et Trumpi võitu väga suureks üllatuseks pidada ei saa. „Tema populaarsus presidendikampaania ajal viitas võimalusele, et potentsiaalse presidendikandidaadina teda täiesti maha kanda ei tasu,“ selgitas Janson. Küll aga tuli valimistulemus mõnevõrra ootamatuna turgudele. „Vahetult enne valimisi kaldus võiduvõimalus pigem Clintoni poolele,“ põhjendas ta.
Eestis paanikat pole
LHV klientide hulgas on kauplemisaktiivsus pärast presidendivalimiste teatavakstegemist küll tõusnud, kuid paanika märke seni täheldatud ei ole. „Tallinna börsil tuleb täna kindlasti aktiivne päev ja ilmselt lõpetatakse päev negatiivselt,“ arvas Pikkel.
Edasise suhtes panevad Pikkeli hinnangul börsi põhisuuna paika suuremad investorid. „Arvan, et enamiku jaoks on Trumpi presidendiks saamise risk juba portfelli koosseisu sisse arvestatud,“ viitas ta sellele, et suuremat langust ei pruugi järgneda.
Unusta emotsioonid
Investoritele soovitab Pikkel aga emotsioone vältida. „Tuleb säilitada külm pea ning järgida oma senist investeerimisstrateegiat – turg pakub sellistes oludes häid võimalusi,“ viitas ta sellele, et tekkida võivad hoopis soodsad ostukohad.
Janson soovitas vaadata sektoreid, mida Trumpi võit ja Clintoni kaotus kõige rohkem mõjutavad. „Esimene pole ilmselgelt kõige parem uudis Lõuna-Ameerikale,“ vihjas ta piirkonnale, kust tasuks eemale hoida. Samas võib Clintoni kaotus mõjuda hästi ravimifirmade käekäigule.
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.