Kadi Neemre • 9. november 2016 kell 19:22

Trumpi võit sunnib OPEC-it kokkuleppega kiirustama

Kas OPEC jõuab novembris kokkuleppele?  

OPEC seisab silmitsi vajadusega võtta kiiresti kasutusele meetmed, mis toetaksid naftahindade kasvu, kuna Trumpi üllatuslik võit ähvardab veelgi süvendada turgude mahamüümist, usub UBS Group AG.

Uue presidendi ametisseastumisega kaasneb ebakindlus mitme poliitilise suuna suhtes, sh kliimamuutuste mõju USA naftatööstusele ning Iraani sanktsioonid; see omakorda aga muudab naftariikide ühise kokkuleppe saavutamise veelgi keerulisemaks.

Trumpi võidu valguses suureneb surve OPEC-le kokkuleppe saavutamiseks üha enam,” sõnas UBSi analüütik Giovanni Staunovo. “Kuigi naftaturg on tasakaalustumas, muudab praegune poliitiline ebakindlus nafta hinnad haavatavaks.”

Alates oktoobrist on nafta hinnad ligi 15% langenud, mis peamiselt on tulenenud kasvavast murest, et OPEC ei suuda ka 30. novembri kohtumisel jõuda naftatoodangu kärpimises kokkuleppele. USA toornafta hind kukkus lühiajaliselt peale Trumpi võidu selgumist 43 dollarile barreli eest.

“Trumpi erinevad poliitilised positsioonid võivad kas toetada või nõrgestada nafta hindu, muutes kokkuleppe saavutamise OPECi jaoks keerulisemaks,” usub PVM Groupi juht David Hufton.

Arenevate turgude jaoks, mis juhivad naftanõudluse kasvu, võib olukord olla väga halb, kuna Trump on lubanud katkestada rahvusvahelised kaubanduskokkulepped Ladina-Ameerika ja Aasiaga.

Trumpi üllatusvõit võib hindu nõrgestada ka USA põlevkivitootmise taaselustamise tõttu. Continental Resources’i juht, kes on Trumpi nõustanud energiapoliitika alal, toetab eelkõige kodumaise nafta ja gaasi tootmist, märkis FGE.

Kuna Trump on lubanud taastada Iraani sanktsioonid, võib sellega lõppeda ka riigi suurenenud naftaeksport.

“Trumpi administratsioon on paljude analüütikute jaoks täielik must kast. Seega oleks OPECil hea mitte lükata oma otsust edasi,” hoiatas Longview Global LLC konsultant Dewardic McNeal.

Hetkel kuum