Goldman Sachsi suuremad investeerimissoovitused

22. november 2016, 16:45
USA investeerimispank Goldman Sachs.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161122/BORS/161129928/AR/0/AR-161129928.jpg
Ainult tellijale

Investeerimispank Goldman Sachs on kokku pannud järgmise aasta suuremad investeerimissoovitused.

Peale investeerimissoovituste avalikustas pank ka järgmise aasta suurimad majandustrendid, mis võivad börse mõjutada. Näiteks analüüsitakse Trumpi mõju arenevatele turgudele ja prognoositakse, mis ohtudega maailmamajandus järgmisel aastal silmitsi seisab.

„Ameerika Ühendriikides on Trumpi presidendiks valimine tõstatanud küsimusi, kas majanduskasv jätkub sama aktiivselt. Euroopas ootavad investorid Euroopa Keskpanga 8. detsembri otsust, kas jätkatakse võlakirjade ostmist senises mahus või mitte. Arenevatele turgudele on lähiajal tähtis 30. novembril toimuv OPECi kohtumine, kuna sealt saab aimu naftahindade kohta ja see annab indikatsiooni, mis suunas hakkab inflatsioon liikuma,“ seisis analüüsis, millele oli alla kirjutanud 13 Goldman Sachsi analüütikut.

1. Ostke USA dollarit Briti naela ja euro vastu.

USA keskpanga ja Euroopa Keskpanga rahanduspoliitika lahknevus tähendab tugevamat dollarit. Euroopas tulevad ka tähtsad valimised Prantsusmaal, Saksamaal ja Hollandis, mis võivad nõrgestada euro kurssi. Ebamäärasus Brexiti pärast survestab ikka veel Briti naela. Pank ei soovita võtta positsioone euro/naela paaris.

Riskina nähakse seda, et kui Euroopa Keskpank peaks detsembris ootamatult teatama rahatrüki lõpetamisest või vähendamisest, võib euro dollari suhtes rallida. Kuid arvestades praegust euroala nõrkust, ei peeta sellist stsenaariumi võimalikuks. Analüütikud prognoosivad, et 2017. aasta lõpuks jõuavad euro ja dollar samale tasemele.

2. Ostke USA dollarit Hiina jüaani vastu.

Kuna Föderaalreserv on lubanud tõsta intressimäärasid ning Hiina majanduse olukord on nõrgenemas, tähendab see dollari tugevnemist ka jüaani vastu. Tugevnemine toimuks järk-järgult. 2017. aasta lõpuks kaupleb dollari Goldman Sachsi prognoosi järgi 7,30 jüaanil ning 2020. aasta lõpuks 7,70 jüaanil. Praegu kaupleb dollar 6,9 jüaanil.

3. Panustage rubla tugevnemisele.

Peale rublale soovitavad analüütikud osta dollari vastu veel Lõuna-Aafrika randi, Brasiilia reaali ning India ruupiat. Neid valuutasid mõjutab oluliselt vähem see, kui Trump peaks astuma konkreetseid samme USA majanduse protektsionismi suunas.

Ka riskid naftaturul on vähenenud ja see soosib rubla kurssi. Pank prognoosib, et järgmise aasta lõpuks kaupleb dollar 62 rublal. Praegu on see 63,9 rublal.

4. Ostke Poola aktsiaid.

Viimased kaks aastat on arenevatel turgudel tegutsevad ettevõtted näidanud nõrku kasumeid, kuid nüüd on see muutumas. Paranemine on toimunud eelkõige toorainetega seotud ettevõtetes, kuid lähikuudel ootavad analüütikud paranemist ka sisetarbimisele suunatud firmade käekäigus.

Peale Poola meeldivad analüütikuile veel Brasiilia ja India, kuna need on hästi kaitstud Hiina majanduse nõrgenemise ja USA kaubanduspoliitika eest. Poola aktsiaturgu on mõjutanud poliitilised sündmused Euroopas ja Venemaal, kuid riik on hästi isoleeritud Hiina ja USA poliitiliste šokkide eest ja see mõjub hästi sealsetele aktsiahindadele.

5. Ostke Euroopa dividendiindeksit Euro Stoxx 50.

Ettevõtete kasumite tagasihoidlikule kasvule vaatamata on dividendiindeksi tootlus olnud sel aastal peaaegu 9 protsenti. Järgmisel aastal võib tootlus ulatuda kuni 12 protsendini. Kuid ka siin on omad riskid, mis puudutavad eriti pankasid ja naftafirmasid, kes võivad madalate kasumite tõttu dividende vähendada. Nende kahe sektori esindajad on Euro Stoxx 50 indeksis suurima osakaaluga.

6. Panustage USA ja Euroopa inflatsiooni tõusule.

Nafta hind on hakanud stabiliseeruma ning Euroopas on kasinusmeetmete aeg möödas. Need tegurid soodustavad tarbimise ja inflatsiooni kasvu. Kuna inflatsioon on viimastel aastatel olnud alla soovitud 2 protsendi taseme, tähendab see, et suured keskpangad kasutavad stiimulmeetmeid inflatsiooni tõstmiseks. Selleks soovitatakse panustada USA ja Euroopa väärtpaberitele, mis liiguvad samas rütmis inflatsiooniga. USAs nimetatakse selliseid väärtpabereid Treasury Inflation Protected Securities ehk TIPS.

Kümme suuremat majandustrendi järgmisel aastal

1. Tootlused tulevad kesised.

Järgmine aasta tuleb investeerimisvõimaluste poolest samuti nõrk. Maailmamajanduses risk on ikka veel kõrgem, mis tähendab aktsia- ja võlakirjaturgude madalat tootlust. Goldman Sachsi hinnangul jäävad tootlused madalaks nii kauaks, kui investorid on veendunud, et maailmamajanduse kasvuväljavaated on kahvatud.

Üks peamisi kasvupidureid on olnud arenenud riikides tööealiste (16-64 aastat) inimeste arvu vähenemine. USAs oli eelmisel aastal selline langus 1,52%. Näiteks 1998. aastal oli langus ainult 0,32%.

USA aktsiaturgudele näevad analüütikud keskmiselt 2,7% kasvu, Jaapani aktsiaturule 3,7% langust. Parima tootlusega on areneva Aasia aktsiaturud, kus tootlus on keskmiselt 12,5%.

2. Trump on ettearvamatu.

Trumpi kava kulutada raha infrastruktuuri, koolide ja haiglate korda tegemiseks mõjub USA majandusele hästi, kuid on ka riske. Trump on ettearvamatu poliitik ning tema kaubandusläbirääkimised teiste riikidega võivad viia USA protektsionismi. Järgmise aasta maailmamajanduse kasvuks prognoosib pank 3,5%.

3. Kaubandussõda on ülepaisutatud.

Trump on küll öelnud, et talle meeldib vabakaubandus, kuid kõige rohkem eelistab ta õiglast kaubandust. Samas on analüütikute hinnangul kaubandussõja oht üle paisutatud. Tõenäoliselt läheneb Trump USA kaubanduspoliitikale praktilisemalt, kui ta on kampaanias välja öelnud.

4. Trumpi risk arenevatele turgudele on ajutine.

Arenevad turud on reageerinud Trumpi presidendiks saamisele aktsiahindade langusega eelkõige tema kaubanduslubaduste tõttu. Aga kui Trumpi majanduspoliitikad toovad Ameerika Ühendriikides tugevama majanduskasvu, lõikavad sellest kasu ka arenevad turud.

5. Kuidas vähendada Trumpi riske?

Üks Goldman Sachsi järgmise aasta soovitustest on osta dollarit Hiina jüaani vastu. See võib osutuda riskikindlustuseks, kui kaubandussõda peaks tõeks saama. Põhjus on selles, et Hiina on USA üks suuremaid kaubanduspartnereid.

6. Riikide rahapoliitikal on piirangud.

Pole selge, kui hästi aitab keskpankade rahatrükk kaasa majanduskasvule ja innovatsioonile. Analüütikud leiavad, et innovatsioon saab paljuski alguse väikefirmadest, kes toovad turule uusi teenuseid ja tooteid. Taolised ettevõtmised sõltuvad suuresti lühiajalistest laenudest, kuid rahatrüki eesmärk on olnud viia madalale pikaajalised intressimäärad.

7. USA ettevõtete kasumid kasvavad.

USA ettevõtted näevad järgmisel aastal tulude kasvu ja pajuski on see seotud makromajandusliku olukorra paranemise ja naftahindade tõusuga. Kaasa aitab ka suurem tööhõive ning tööstustoodangu kasv. S&P 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete kasum aktsia kohta peaks järgmisel aastal kasvama keskmiselt 10%.

8. Inflatsioon kasvab arenenud riikides.

Riiklikud kulutused suurenevad USAs ja Euroopas ning see tähendab, et nendes riikides inflatsioon kasvab. Kõrgeimat inflatsiooni prognoosib pank järgmisel aastal Brasiiliale: 9%. Jaapanile nähakse tarbijahindade langust 0,2%.

9. USA majandus jätkab kasvamist.

Analüütikud usuvad, et maailma suurim majandus jätkab kasvamist ka järgmisel aastal ning ettevõtete krediidi kvaliteet on parem, kui see esmapilgul paistab. Oleme sisenemas tugevasse äritsüklisse ja see peaks toetama ka majandust ennast.

10. Tulekul mitu intressimäära tõusu.

Goldman Sachs prognoosib, et Föderaalreservi juht Janet Yellen tõstab intressimäärasid detsembris ning kolm korda järgmisel aastal. See paneb dollari tugevnema ning võib pidurdada aktsiahindade tõusu. Kui dollar tugevneb aga liiga kiiresti, võib Yellen intressimäärade tõstmisega viivitada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. November 2016, 15:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing