Pille Ivask • 24. november 2016 kell 14:30

Goldman: kallis nafta paneb majanduse käima

USA investeerimispank Goldman Sachs.  Foto: epa

Goldman Sachs annab värskes raportis teada, et kallis naftabarrel aitab ergutada maailmamajandust, vahendab Bloomberg.

Kallis nafta tähendab, et suured tootjad nagu Saudi Araabia teenivad rohkem raha, kui nad kulutada jõuavad. See omakorda viitab sellele, et finantsturgude kaudu jõuab see raha muudesse maailma paikadesse ning suurendab varade väärtusi ja tarbijate kindlustunnet.

Selline stsenaarium kõlab tuttavana ning tekitab küsimuse, kas just 1970. aastatel ei lõppenud samasugune juhtum krahhiga.

Goldman Sachsi analüütikud Jeff Currie ja Mikhail Sprogis kirjutavad, et kui toona läks raha arenenud majandusega riikidest areneva majandusega riikidesse, siis nüüd loob nafta globaalse likviidsuse kasvu läbi hoopis keerukama finantssüsteemi. “2000. aastate finantssüsteem võimaldab ülejäävat raha liigutada selliselt, et see suurendab varade väärtusi, aitab intressimäärasid madalana hoida ning parandab krediidivõimalusi üle kogu maailma,” kirjutavad nad.

Goldman on teatanud, et otsustas tõsta nafta hinna prognoosi uue aasta esimeseks kvartaliks varasemalt 45 dollarilt 55le. Samuti ennustab pank, et OPEC jõuab järgmisel nädalal tootmismahtude osas kokkuleppele.

Hetkel kuum