Mait Kraun • 30. november 2016 kell 17:13

India majandusbuum saab läbi?

India lipp  Foto: EPA

India majandusbuum jätkub – vähemalt praegu, kirjutab CNN Money.

Riigi sisemajanduse koguprodukt kasvas kolmandas kvartalis 7,3 protsenti, mis on veidi enam kui eelmises kvartalis. Võrdluseks võib välja tuua, et Hiina majandus kasvas samal ajal 6,7 protsenti.

Majandusbuum võib neljandas kvartalis aga läbi saada, sest riik muutis 8. novembril 500 ja 1000ruupiased rahatähed kehtetuks. See on riigi rahamassi järsult vähendanud, mis tekitab inimestele palju probleeme.

Peaminister Narendra Modi muutis rahatähed kehtetuks, et võidelda korruptsiooni ja maksudest kõrvalehoidmisega.

Mainitud rahatähed (500- ja 1000ruupiased) moodustavad ringluses olevast rahast üle 80 protsendi. Rahatähtede keelamine võib majandusele piduri peale panna, sest suurem osa tehingutest tehakse just sularahas. Sularaha puudus mõjutab eriti rängalt ehitust, kinnisvarasektorit ja jaemüüki.

Indialastel on vanade rahatähtede väljavahetamiseks aega kuni 30. detsembrini. Pangakontorite ja –automaatide juures on tohutud järjekorrad. Kõiki inimesi ei ole võimalik ära teenindada ning uuest rahast on puudus.

Analüütikud prognoosivad, et India majanduskasv võib järgneva kahe kvartali jooksul aeglustuda vähemalt 1 protsendi võrra. Fitch Ratings kärpis India selle aasta majanduskasvu prognoosi 7,4protsendilt 6,9protsendini.

Hetkel kuum