Kadi Neemre • 2. detsember 2016 kell 19:55

Börs: turud on Itaalia referendumi ootuses

New Yorki börs  Foto: EPA

USA börsid lõpetasid nädala valdavalt tõusuteel, ainsaks kukkujaks oli Dow Jones. Finantssektor kukkus 1%, seoses investorite valmistumisega nädalavahetusel toimuvaks Itaalia põhiseaduse muudatuse referendumiks.

Dow Jonesi suurimateks kukkujateks olid Catepillar ja Goldman Sachs. S&P 500 sektoritest tegi suurima languse finantssektor.

Pühapäeval toimub Itaalias referendum, kus riigi peaminister Matteo Renzi paneb hääletusele põhiseaduse muudatuse, mis võimaldaks seaduste vastuvõtmist vaid parlamendi alamkoja heakskiidul. Renzi usub, et see muudatus on oluline reformimaks Itaalia majandust ning ta lubas referendumi läbikukkumisel tagasi astuda.

“Me näeme siin ettevaatlikku turgu seoses Itaalia referendumiga,” sõnas First Standard Financiali turuökonomist Peter Cardillo. “Kui Renzi tagasi astub, siis võib see kaasa tuua poliitilise ebakindluse ning see võib omakorda osusutuda rünnakuks eurole.”

Majandusuudiste poole pealt loodi USAs eelmisel kuul 178 000 uut töökohta, selgub riigi Tööministeeriumi andmetest. Töötusemäär kukkus 4,6%-le. Palgad aga kukkusid 2,5%. Reutersi küsitletud ökonomistid prognoosisid 175 00 uue töökoha loomist ning töötusemääraks 4,9%.

“See suhteliselt tugev number võib suurendada ka ootusi järgmisel aastal intressimäärade tõstmise kiiruse kohta. Turgude tänahommikune reaktsioon tööraportile summutati muu müra poolt, mis tähendab seda, et investorid olid selliste andmetega juba arvestanud,” sõnas EverBanki maailmaturgude osakonna president Chris Gaffney.

Enamus turuosalisi usub, et Föderaalreserv tõstab 14. detsembril intressimäärasid. CME Groupi FedWatchi mõõdiku kohaselt prognoositakse intressimäärade tõusu tõenäosuseks detsembris 90%.

USA toornafta jaanuari futuurid tegid 1,2% kasvu ning barreli hinnaks kujunes 51,68 dollarit. Hind tõusis peale Valge Maja avaldust, mille kohaselt allkirjastab president Obama korralduse, millega pikendatakse Iraanile kehtestatud sanktsioone veel 10 aasta võrra.

Dow Jones kukkus 0,11% ning sulgus 19171,11 punktil. S&P 500 lõpetas päeva 0,04% tõusuga 2191,97 punktil. Nasdaq sulgus 0,09% tõusuga 5255,65 punktil.

Hetkel kuum