Aktsiaturud on tihti ettearvamatud ning seal toimuvat prognoosida on keeruline. Aga turg annab investoritele pidevalt samu õppetunde, kirjutab investeerimisfirma ClientFirst Strategy president Mitch Goldberg.
Järgnevalt avaldame Mitch Goldbergi arvamusloo investorite vigadest:
Praegu naudivad investorid niinimetatud Trumpi rallit (aktsiaturud on alates Donald Trumpi valimisvõidust tublisti tõusnud), aga ma näen mitmeid inimesei, kes tunnevad asjade pärast jätkuvalt muret. Kui inimesed tunnevad ennast ebaturvaliselt, siis tehakse otsuseid, mida hiljem kahetsetakse.
Investorid kipuvad emotsioonide kütkesse langema ning otsuseid mõeldase läbi alla viie minuti. Selleks, et nii ei juhtuks, peaks olema kõrval investeerimisega tegelevad sõbrad või nõustaja, kes enne kuristiku äärelt alla minemist teid ära päästab. Selleks, et taolist oluorda vältida, peaks mõistma üldisi valearusaamu, mis investoreid kimbutavad.
Praegu on hea aeg korrata üle need punased lipud, mis ma olen kokku kogunud. Neid võib nimetada ka ennasthävitavateks mõteteks, mis investoritel emotsionaalsematel aegadel tekivad. Allpool on välja toodud neli ütlust, mis mind kõige enam häirivad.
„Ma tahan osta ainult selliseid aktsiaid, mis maksavad vähem kui 10 dollarit, sest ma ei saa osta piisavalt 100 dollarist aktsiat, et see ära tasuks.“
See on nimekirja tipus. Tõsiselt, selline inimene loobuks ettevõtetest nagu Starbucks, Facebook, Nike, Google. Ja sellise põhjuse pärast? Kas sa oled kunagi kuulnud, et Warren Buffett sellist nõu annaks? Mis vahet seal on, palju aktsia maksab? Kui sead endale sellise piirangu, siis on väga raske kvaliteetseid aktsiaid leida. Ma ei taha rääkidagi nendest investoritest, kes siis sendiaktsiatest (penny stocks) rääkima hakkavad – need olevad palju odavamad. Sendiaktsiate peale pole mõtet panustada.
„Ma tahan ainult madala hinna ja kasumi suhtega (P/E) aktsiaid!“
Seega sa tahad suurema osa oma rahast panna firmadesse, mille aktsiad tihtipeale langevad? Madal hinna ja kasumi suhe võib tähendada mitmeid asju ja sul on vaja aru saada, mis need on. Tihtipeale mõjutab hinna ja kasumi suhet sektor, kus börsifirma tegutseb. Madal suhtarv võib ka tähendada, et börsifirma kasumikasv on peatunud või langemas.
„Aga nad maksavad väga kõrget dividendi“
Olgu, ma saan sellest aru. Vanemas eas inimesed otsivad suuremat tootlust tikutulega taga, sest madalate intresside keskkonnas on seda raske leida. Aga on ka teisi faktoreid peale dividendide, mille põhjal aktsiate väärtust hinnata. Sa pead aru saama, kust dividendideks makstav raha tuleb ja kui suur on tõenäosus, et selle maksmist ka jätkatakse. Paljude investorite jaoks tähendab suur dividend juba turvalisust. See ei pruugi nii olla. Sa pead endalt küsima: kas ettevõtte kasumid on piisavat, et dividendimakseid katta? Kas see on dividendipoliitika või lihtsalt üks väljamakse? Dividenditootlus tõuseb ka siis, kui ettevõtte aktsia on järsult langenud, sest firmal on probleemid. Sa pead kõike seda jälgima.
„Ma tahan ainult turvalisi aktsiaid, seega ostan ainult aktsiaid, millel on suur turuväärtus või mis on nagu võlakirjad.“
Aktsiad on aktsiad ja need on riskantsed. Aktsiad ei ole kunagi olnud võlakirjadega sama riskantsed. 100-aastane ettevõte on tõenäoliselt turvalisem kui 2-aastane ettevõte, aga ka see on oletus. Suur turuväärtus ja pikk tegutsemisaeg on head näitajad, aga ka sellised ettevõtted võivad raskustesse sattuda. Kui sa otsid madala tootlusega keskkonnas turvalisust, siis peaksid valima raha – deposiidi, rahaturufondid, säästukontod vms. Ükski turvaline asi ei anna sulle head tootlust.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.