Mait Kraun • 21. detsember 2016 kell 14:45

Muret tekitab see, et keegi ei muretse

Dow Jonesi indeks läheneb 20 000 punktile  Foto: EPA

Aktsiaturud teevad uusi rekordeid ja tundub, et järsk tõus pole investoreid veel ära ehmatanud, kirjutab MarketWatch.

Sellele viitab Chicago börsi volatiilsusindeks, mida tuntakse ka Wall Streeti hirmumõõdikuna. Volatiilsusindeks (VIX) on praegu 11,56 juures, mis on lähedal viimase aasta madalaimale tasemele. Teisisõnu võib öelda, et investorid ei karda aktsiaturgude korrektsiooni.

Teisipäeval jõudsid aktsiaturud uute rekorditeni ning volatiilsusindeks jätkas langust. Seda vaatamata asjaolule, et Ankaras mõrvati Venemaa suursaadik ning Berliinis toimus terrorirünnak, milles sai surma 12 inimest.

Turuosalised kasutavad VIXi volatiilsusele panustamiseks või kaitseks turukõikumiste vastu. Kui turg langeb, siis hakkab VIX tõusma, sest investorid kindlustavad ennast volatiilsuse vastu rohkem. Näiteks 2016. aasta veebruaris tõusis VIX 28ni, sest investorid kartsid majanduslangust ning S&P 500 odavnes järsult.

Uuringufirma Schwab Center for Financial Researchi kauplemise ja derivatiivide juht Randy Frederick ütles, et tõenäoliselt jõuab Dow Jonesi indeks sellel aastal 20 000 punktini ning VIX kukub selle aasta madalaima tasemeni.

Samas nentis Frederick, et muret tekitab asjaolu, et keegi mures ei ole. „Languse vastu kindlustamine on praegu odav, sest keegi ei kindlusta ennast,“ ütles Frederick. „See ei tähenda, et selline tegevus oleks vale, sest head põhjust paar nädalat enne uue presidendi ametisseastumist oma portfelli kaitsmiseks ei ole.“

 

Ebakindlus turgudel on aastaga vähenenud.  Foto: Äripäev
Hetkel kuum