Pille Ivask • 6. veebruar 2017 kell 11:30

Apple vaevleb Hiinas

Apple jääb Hiinas kohalikele alla.  Foto: epa

Apple ei suuda hoolimata ponnistustest kuidagi hiinlaste südameid võita.

Mõistagi on põhjuseks ka kodumaiste tootjate võimas konkurents. Huawei, Oppo ning kõige uuema tulijana Vivo pakuvad sama heade näitajatega nutitelefone, ent hoopis madalama hinna eest. 

Turu-uuringutega tegelev IDC teatas, et Hiinas hõivasid möödunud aastal nutitelefonide turul poodiumikohad kohalikud ettevõtted. Suurimat turuosa naudib Oppo, järgnevad Huawei ja Vivo, kes kokku omavad Hiinas 48% suurust turuosa. Neljandale kohale platseerub Apple, kelle turuosa oli Hiinas möödunud aastal üksnes 9,6%. Viienda koha hõivas Xiaomi, kelle tähelend on olnud märkimisväärne: esimese telefoniga tuli ettevõte välja alles 2011. aastal. Lõuna-Korea tehnoloogiagigant Samsung ei mahtunud esiviisikusse.

“Kuigi uus musta korpusega Apple sai tarbijate tähelepanu, ei põhjustanud see nii palju põnevust kui varasematel aastatel,” kirjutasid IDC analüütikud raportis. iPhone’i müüginumbrid kukkusid möödunud aastal 23,2% võrra.

Küll usuvad analüütikud, et Apple’i tänavu välja antav 10. aastapäeva iPhone võib püüda paljude inimeste tähelepanu ning see suurendab ka tõenäosust, et varem Androidil töötavaid telefone kasutanud inimesed vaatavad hoopis iPhone’i suunas ning liituvad Apple’i leeriga.

Lennukad kohalikud

IDC andmeil on ka Hiina kohalikud tootjad tegemas lennukaid plaane ning loodavad lisaks Hiinas turuosa kasvatamisele sama teha ka mujal.

Huawei elektroonikadivisjon, mis müüb umbes pooled oma toodetest väljaspool Hiinat, tahab tänavu jõuda 33 miljardi dollari suuruse käibeni. Siia alla arvestatakse nii telefonide, tahvelarvutite kui keha külge kinnitatavate elektroonikavidinate müük. Muu hulgas on Huawei võtnud nõuks suurendada müüginumbreid just India turul, kus seni on suurim turuosa konkurent Samsungil.

“Me usume, et Hiina ettevõtted suurendavad oma müüki rahvusvahelisele turule, eriti Indiasse,” kirjutavad IDC analüütikud.

Hetkel kuum