Nafta hinna mõõn läheneb lõpule

Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 26 september 2017

Madala nafta hinna aeg hakkab lõpule lähenema, kuna nõudlus kasvab ja pakkumine ei jõua järele, hindab maailma üks suuremaid erasektori naftakauplejaid Trafigura Group.

Firma tururiski osakonna kaasjuht Ben Luckock ütles täna Singapuris toimunud konverentsil, et 2019. aastal võib turul juba nappus kätte tulla. Selleks aastaks on puuraukude ammendumisega tootmine vähenenud 9 miljoni barreli võrra päevas. Nõudmise osas on Trafigura Group aga optimistlik, eriti Indias, mis on maailma kõige kiiremas tempos kasvava naftanõudlusega turg, vahendas agentuur Bloomberg.

Sama vaade, et nõudlus ületab peagi pakkumise, on Citigroupil, mis näeb seda juhtuvat juba tuleval aastal. Tugev majanduskasv suurendab nõudlust, samas kui naftat eksportivate riikide kartell OPEC on koos oma liitlastega tootmist vähendanud.

Kui 2015. aasta aprillis ütles naftahiiu BP juht Bob Dudley, et näeb nafta hinda madalal tasemel veel pikka aega, maksis Brenti nafta barrel 63 dollarit. Järgmise aasta jaanuaris oli hind 30 dollari tasemel ja üle 60 dollari pole see sealtmaalt veel kerkinud.

Madalam nafta hind on muuhulgas suurendanud USA ja Hiina turul suure kütusetarbimisega sportautode müüki, mis samuti viitab nõudluse suurenemisele, osutas Luckock. Elektriautode võidukäik tuleb tema sõnul liiga hilja, et lähenevat nappust leevendada. Ta nentis, et isegi kui kõik uued autod USA turul oleksid elektriautod, kuluks kogu autopargi välja vahetamiseks ikkagi 12 aastat. Ja Ameerika kildaõli tootjate tootlikkus väheneb, väitis ta.

Brenti nafta maksis täna Bloombergi andmeil Londonis 59,33 dollarit barrelist.

Hetkel kuum