Kaspar Allik • 29. detsember 2017 kell 13:30

2018. aasta suurimad riskid

Järgnevale aastale vastu minnes tuleks silmas pidada potentsiaalseid riske.  Foto: Shutterstock.com

Marketwatch on reastanud riskid, mis võiksid investoritele tuleval aastal unetuid öid pakkuda.

Püsivat ja kindlat tõusu pakkunud aasta järel tasub mõelda, mis võib turgude käiku uuel aastal kõigutada.  

Bitcoin

Sel aastal peadpööritava tõusu teinud krüptomünt on Marketwatchi Twitteri-küsitluses esikohal.

Debatis bitcoini mõjust finantsturgudele pole kindla vastuseni jõutud. Kui ühed väidavad, et mõju on suur, siis teised jällegi, et mõju ei ole. Sel aastal tugevalt finantsmeedia esikülgedele tõusnud krüptorahad pakuvad lugemist ka edaspidi.

Lõdva rahanduspoliitika lõpp

„Meil pole varem sellesarnast kvantitatiivset lõdvendamist olnud. Ilmselgelt peaks see midagi ütlema meie ees olevate riskide kohta, kuna me ei ole varem midagi sellist läbi elanud,“ ütles J.P. Morgan Chase’i juht Jamie Dimon juulis. Tema väitel investorid lihtsalt ei tea, mida oodata, kui keskpangad hakkavad massiivset rahatrükki koomale tõmbama.

NAFTA

President Trump on korduvalt ähvardanud USA 23 aastasest Põhja-Ameerika vabakaubanduse leppest välja tõmmata, kui lepinguosalised ei nõustu lepingu rebalansseerimisega.

Ettevõtete võlad rekordsuured

Analüütikud hoiatavad, et võlaturul on tekkimas mull ning ettevõtetel on hoiatavalt palju võlgu.

Korrektsioon tehnoloogiagigantide aktsiates

Apple’i, Facebooki ja Amazoni tõus jääb sel aastal 50 protsendi ligi. See on viinud juttudeni, kas need on äkki üle hinnatud. Paistavad ka ohumärgid: Apple’i uue iPhone’i müük ei paista minevat nii hästi, kui loodeti.

Põhja-Korea

Tuumakonflikti oht pole sel aastal oluliselt kajastunud. Kas tegu võib olla potentsiaalselt suurima ohuga?

Üldised geopoliitilised riskid

Maailmamajanduse osaliste turud liiguvad üldiselt samas suunas, kuid  mõni geopoliitiline sündmus võib kasvu jätkumisele piduri panna.

Investeerimisfirma BlackRock on oma blogis geopoliitiliste riskidena välja toonud NATO-Vene konflikti, Hiina ja USA pingete tõusu, terroriaktid, probleemid Euroopas.

Dollari nõrkus

Dollari kehv esinemine 2017. aastal tõi 9protsendise kukkumise. Järgmiselt aastalt oodatakse dollari tugevnemist, kuid see ei ole garanteeritud.

Hetkel kuum