Investorite TOP 100: summad vallutavad uusi kõrgusi

19. jaanuar 2018, 06:00
Tallinna börs
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180119/BORS/180119760/AR/0/AR-180119760.jpg

Varasemast poole mahukam investorite TOP toob teie ette Tallinna börsi kõige edukamad investorid.

Eesti investor on rikkamaks läinud: kui veel mõned aastad tagasi oli miljon eurot summa, millega võis veel edetabeli kinnigi panna, siis tänavu ei pääse investor, kel Tallinna börsil sellest väiksem raha, isegi tabeli esimesse poolde.

Vanade olijate portfellidest on näha, et jõukuse suurenemisele aitas tublisti kaasa võrdlemisi hea aasta Tallinna börsil. Eriti need, kelle portfellis leidus Harju Elektri (aastaga +80%), PRFoodsi (aastaga +70%) Tallinki (aastaga +35%), võisid väärtpaberite hea käekäigu üle rõõmu tunda. Nirumalt läks ehitusfirmade omanikel. Kuid positsioone on jõuliselt ka juurde soetatud. Keskmisel investoril on portfellis neli aktsiat ning austajaid leiab nii passiivne kui ka aktiivne investeerimine.

„On tunda buumi hõngu“

Edetabeli 93. kohta hoidev ja end pikaajaliseks investoriks nimetav Madis Talgre ütleski, et tema kõige suuremaks investeerimisveaks osutus Harju Elektri liiga varajane müümine. „Ma ei uskunud, et see nii karmi hinnaga üle võetakse,“ nentis Talgre. Harju Elektri osav tehing PKC aktsiatega tõi ettevõttele möödunud aastal sisse kahekohalise miljonisumma ja pani aktsia tõsiselt rallima, nii et hoogu jagub veel nüüdki. Talgre sõnul on ta aktsiavalikud juba ammu langetanud ja nüüd jälgib ta ettevõtete käekäiku. Kõige suurema üllatuse valmistas talle möödunud aastal Tallink.

Kui Ellex Raidla vandeadvokaat, oma 1,7 miljoni euro suuruse aktsiaportfelliga 31. kohale tõusnud Toomas Vaher oli positsiooni üle üllatunud: "Ma ise küll ei usu, et ma investorite TOPi kuuluks,“ arvas Vaher. Ta peab investeerimist passiivseks kõrvaltegevuseks ning paigutab raha ettevõtetesse, mille inimesi ja juhtkonda ta jäägitult usaldab. Millised on tema ootused alanud aastale? „Loodan, et investeerimiskeskkonda ära ei rikuta, et ei peaks sissetöötatud lahendusi ümber tegema,“ ütles Vaher, vihjates mitmele investeerimisega seotud regulatsioonimuudatusele.

Seevastu 29. koha hõivanud investor Jaan Paeveer tunneb tänavu õhus buumi hõngu. „Möödunud aasta oli küll väga põnev, ette tulid nii mõnedki suured kõikumised, mida aasta alguses poleks oodata osanud,“ ütles Paeveer. Sel aastal plaanib ta turge uudishimuga jälgida, kuid tõi samas välja, et investorina ongi tema suurimaks veaks ettevaatlikkus, mille tõttu on mitu head võimalust käest libisenud.

Aasta jõukaima investori tiitli napsas juba kuuendat aastat järjest endale meedia suhtes tagasihoidlik Sven Lennart Alpstal (keskel)

Kanged naised astuvad Alpstalile kandadele

Kui mõned aastad tagasi oli investeerimisteema tugevalt finantsasutuste ja meeste pärusmaa, siis tänavune investorite edetabel näitab, et naised pole kuhugi kadunud. Esiviisiku investoritest kolm on naised, kes vähendavad jõuliselt vahet esikohaga.

Aasta jõukaima investori tiitli napsas juba kuuendat aastat järjest endale meedia suhtes tagasihoidlik Sven Lennart Alpstal. Saaremaal Luksusjaht ASi vedav Alpstal on investeerinud suures mahus peaaegu pooltesse Tallinna börsiettevõtetesse. Alpstali suurim positsioon on pargitud Tallinkisse. Kuna aktsia on viimase 12 kuuga rallinud tervelt 35 protsenti, võib investor rõõmust käsi hõõruda. Aktsiat hoiab Alpstal nii eraisikuna kui ka ettevõtte nime all. Viimasest vähendas ta oma osalust ligikaudu 0,78 protsendi pealt 0,75 protsendile. Tõenäoliselt ajendas just aktsiahinna suur tõus rootslast kasumit võtma: möödunud aasta novembris müüs ta ettevõtte alt 55 000 aktsiat, sellest asjast saati on ta oma aktsiapakki järk-järgult veel 145 000 aktsia võrra kergendanud. Lisaks on tal võimas osalus Nordeconis, Tallinna Kaubamajas ja Olympic Entertainment Groupis. Väiksema rahaga on ta panustanud ka kõva tõusu teinud PRFoodsi aktsiasse ja languses Baltikasse.

Edetabeli teist kohta hoiab samuti pikemat aega Mai Kaarepere, kes panustab juba aastaid LHV-le. Aktsia hea käekäik on kasvatanud tema portfelli 13,2 miljonile eurole.

Kolmandalt kohalt leiab Monica Pihlaku, kes osaluste kaudu NG Investeeringutes ja CC Consultere OÜs omab Tallinna Kaubamaja, Tallinna Vee, Tallinki, Merko Ehituse kui näpuotsaga ka Nordeconi aktsiaid, mis teeb ta portfelli väärtuseks 11,4 miljonit eurot. Praegu vandeadvokaadi ametit pidav Pihlak oli üheksakümnendatel Norma juhatuse liige ja sarnaselt teistele tol ajal Normas töötanud inimestele pärineb suur osa tema praegustest Kaubamaja aktsiatest just sealt.

Neljanda koha haaras enda kätte 10,9 miljoniga Tiina Kirsme, kellele kuulub üks tänavuse edetabeli põnevamaid portfelle. Seal on esindatud suurelt Harju Elektri aktsiad, tema osalus elektriettevõtte emafirmas Harju KEKis ulatub Infopanga andmetel 18 protsendini ning Kirschmann OÜs ligi 30 protsendini. Lisaks omab ta enam kui 100 000 euro eest aktsiad Tallinna Vees ja Trigon Propertys. Kui esimene on oma kohtuotsusest tingitud langusest üle saamas, siis Trigoni väärtpaber ootab veel oma tõusu.

Viiendale positsioonile tõusis tosinkonna äriga seotud ettevõtja Vello Kunman, kes teeb oma investeeringud Järve Kaubanduskeskus OÜ ja Silikaat ASi kaudu. Ligi 9,8 miljoni euro suurune portfell on Savisaare altkäemaksuskandaalidega seotud Kunman jaotanud Efteni kinnisvarafondi ja LHV aktsiate vahel. Kunman on ka tänavuse edetabeli üks suurimaid tõusjaid – 13. kohalt kuuendaks. Siin tegi vahe sisse Efteni börsileminek, mis Kunmani investeeringu nähtavaks muutis. Muuseas, investorite edetabelist leiab ka Silikaat Grupi finantsdirektori Ene Alviku.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. January 2018, 20:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing