Liina Laks • Juhan Lang • 19. jaanuar 2018 kell 3:00

Eesti tippinvestorite lemmikaktsiad

Eften Capitali aktsia on Tallinna börsil lemmikuks saanud.  Foto: Andras Kralla

Tallinna börsi investorite lemmikud on suured ja likviidsed ettevõtted, kusjuures südameid on võtnud ka hiljuti börsile tulnud LHV ja EfTEN.

Investorite lemmikaktsiate sekka on tõusnud LHV Group, kuhu on investeeritud ligi 100 miljoni euro jagu. Populaarsuselt järgmised, Tallinna Kaubamaja ja Tallink, ei saa oma 25,7 ja 22,4 miljoni euroga ligilähedalegi.

Üllatavalt suur on ka EfTEN Real Estate'i osakaal jõukaimate investorite portfellis – 19,4 miljonit, samas mõõdus Harju Elektriga.

Hullutas investorite meeli

Seega: kui eelmisel aastal tuli tõdeda, et LHV börsiletulek mängis kaardid segi, siis sedapuhku tõi suured muutused EfTEN Real Estate Fund III, mis sügisel investorite meeli hullutas.

Detsembri alguses Balti põhinimekirja kantud aktsia on tõusnud napilt 1 protsendi jagu, 16 eurole. See näitab vaid üht: Nasdaqi juht peab rohkem ettevõtteid börsile meelitama. Kindlasti on Eestis veel terve hulk sääraseid häid firmasid, mis investorite TOPi pea peale pööraksid.

Kõige rohkem LHV Groupi aktsiaid on Mai Kaareperel – 13,2 miljoni euro väärtuses. Talle järgnevad Olaf Herman 7,7 miljoni ja Lembit Lump 5,7 miljonit euroga.

EfTENi suurimad omanikud investorite TOPi esisajas on Vello Kunman 5 miljoni, Marcel Vichmann 3,8 miljoni ja Toomas Vaher 1,7 miljoni euroga.

Tallinna Vesi hoiab positsiooni

Peale Harju Elektrit tuleb jupp tühja maad ning siis jätkab sõitu 9,3 miljoniga Tallinna Vee aktsia. Seda leiab kokku 34 portfellist. Suurim aktsionär on jätkuvalt enam kui 2 miljoni euroga Tatjana Liksutova, kes hoiab ettevõtte aktsiatest 1,2 protsenti. Kuna 70protsendine osalus on kaljukindlalt vastavalt United Utilities ja Tallinna Linnakantselei käes, teebki see Liksutovast veemonopoli suuruselt kolmanda omaniku. Tallinna Vesi on ka ainus kohaliku börsi aktsia, mille Eesti rikkaimaks naiseks nimetatud Liksutova portfellist leiab.

Menukuselt järgmised on veidi enam kui 7 miljoniga Nordecon ja Olympic Entertainment Group. Mõlema suurim investor on TOP 100 võitja Sven Lennart Alpstal.

Samas jääb silma, et Olympicusse riigi esiinvestorid suurelt panustada ei julge: peale Alpstali pole ühtegi teist, kes hoiaks kasiinohiius üle miljoni euro suurust aktsiapakki. Summad jäävad oluliselt tagasihoidlikumaks, kuigi aktsiat leidub tervelt 36 portfellis.

Merko Ehitusse on investorid paigutanud 4,8 miljonit, suurima tüki omanik on ligi pooleteise miljoniga Andres Rand. Silvano Fashion Groupi suurim investor on arvude järgi – ligi 25 miljoni eurose osalusega – Toomas Tooli abikaasa Mari Tool. Selle arvuga oleks ta võinud olla tänavuse investorite TOPi võitja, kuid see oli tema ainus investeering ja tema suhe Toomas Tooliga klassifitseerib ta selgelt insaideriks. Tänavustest tippinvestoritest hoiab seetõttu suurimat, 0,67 miljoni euro suurust aktsiapakki Silvanos Indrek Naur.

Arco Varasse on kokku 1,2 miljonit eurot paigutanud 14 investorit.

Jupp maad alla miljoni

Teistesse börsifirmadesse on tipud pannud vähem kui miljoni. Pärast Arco Vara astub lavale möödunud aastal muinasjutulise tõusu teinud PRFoods – sinna on raha pannud 14 aktsionäri kokku 0,95 miljonit eurot. Kõige rohkem, ligi 90 000 eurot, on PRFoodsi investeerinud Harri Oodes, kes sai omal ajal tuntuks Järvevana investorina ja on palju aastaid investorite TOPis figureerinud.

Tänavuse TOPi teeb rõõmsaks see, et pea iga börsifirma on tippinvestorite tähelepanu pälvinud. Ainus kurb erand on Pro Kapital.

Kuigi investeeringute kogusumma jääb järgnevate börsifirmade puhul alla poole miljoni euro, on esindatud nii Ekspress Grupp, Skano kui ka Trigon. Kehvadest majandustulemustest ja – kui uskuda börsiteateid – kehvadest ilmastikuoludest vaevatud Baltikale on leidunud neli investorit, kes on ühtekokku panustanud veerand miljonit. Linda Nektarit esindab investorite TOPis EASi nõukogu värske esimees Erki Mölder 42 000 euroga.

Hetkel kuum