Pille Ivask • 20. jaanuar 2018 kell 14:00

Venezuelas saab pangast vaid sente

Foto: EPA

Venezuela majanduskriis on võtmas tragöödia mõõtmeid nii kohalike elanike kui ka välismaiste ettevõtete jaoks – riik ei suuda ettevõtetele tehtud töö eest tasuda ning inimesed saavad pangast välja võtta sisuliselt vaid sente.

See viimane, tõsi küll, on veidi liialdus ja tuleneb Venezuela ülikõrgest inflatsioonist: üks dollar maksab mustal turul üle 190 000 bolivari. See tähendaks inflatsiooni enam kui 4000% juurde. Venezuela ametlikel andmeil on inflatsioon mõistagi väiksem, ent riiklikud andmed pole juba ammu usaldusväärsed ning on selge, et sealt tulenev info on tegelikku olukorda ilustav.

Venezuelas elav vabakutseline ajakirjanik Stefano Pozzebon kirjutab CNN-is, et kohalikud on bolivaridega püsti hädas: rahal pole mingit väärtust ning poodidesse, kus kaubavalik napp, tuleb minna kotitäie rahaga, et midagigi saada. Pozzebon tegi katse ning selgus, et ka pangandussektoris on kukrud enam kui tühjad: ta ootas neli tundi pangajärjekorras, et võtta välja USA dollaritesse ümber arvestatuna 6 sendi jagu bolivare. Liiatigi pole kõik pangad võimelised raha välja andma.

Ettevõtete nukrad päevad

Ka ettevõtete jaoks on Venezuelas üdini mustad päevad. Harvard Law Schooli uuringust selgub, et Venezuela on naftafirmadele võlgu kokku 60 miljardit dollarit.

Nafta puurimiseks varustust tootev Schlumberger teatas eile, et on Venezuelas sunnitud korstnasse kirjutama 938 miljonit dollarit. Eelmisel aastal oli ettevõtte kahjum naftariigis 460 miljonit, kuna Venezuela valitsus polnud võimeline arveid tasuma.

Naftafirma Baker Hughesi andmeil töötas Venezuelas vaid 50 naftapuurtorni. Võrdluseks, kolm aastat tagasi oli puurtornide arv 81. Sealjuures väärib märkimist, et puurtorne töötab aina vähem hoolimata sellest, et nafta hind on viimasel ajal tõusutrendi näidanud ning liigub praegu 69 dollari piirimail barrelist. OPECi andmeil kukkus detsembris Venezuela naftatoodang aastases võrdluses 29%. Viimase põhjuseks ongi maksmata arved, mis on sundinud naftaettevõtteid riigist lahkuma või oma tegemisi koomale tõmbama.

Teisedki lähevad ära

Lahkumine ei puuduta aga ainult naftafirmasid. Ka General Motors, Pepsi, Colgate ja Bridgestone on nende ettevõtete seas, kes on kas loobunud Venezuelas tegutsemast või tegutsevad seal varasemast palju tagasihoidlikumal tasemel.

Kiirtoiduketil McDonald’s on küll endiselt Venezuelas oma restoranid, ent ettevõte pole teada andnud, kuidas äri naftariigis läheb. Küll aga on friikartulite ja Big Maci müük Venezuelas peatatud, kuna kartuleid ja jahu pole piisavalt saada.

United Airlines, Lufthansa ja Air Canada on ühed näited lennufirmadest, kes on otsustanud lennud Venezuelasse peatada.

Hetkel kuum