Äripäev • 26. veebruar 2018 kell 6:19

Soome tahab Altiast rahvaettevõtte teha

Altia tuntuim mark on Koskenkorva viin.  Foto: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

Soome toob seni riigi omanduses olnud alkoholitootja kahe kolmandiku ulatuses börsile ja loodab, et Altiast saab kogu rahva omanduses olev börsifirma, kirjutas Kauppalehti.

Riigi kätte jääb ettevõttest 34 protsenti.

Börsile minek on planeeritud märtsi. Altia börsile viimise järel võetakse ette teised Soome riigi käes olevad firmad, kelle nimesid ei tahtnud majandusminister Mika Lintilä reedel nimetada. Kauppalehti teada on plaanis veel kahe ettevõtte aktsiate börsile viimine selle ja järgmise aasta jooksul.

Altia kõige tuntum toode on Koskenkorva viin, aga see on vaid üks alkoholifirma menukitest. Firma toodab ka näiteks Saaremaa viina ja Larseni konjakit. Lisaks vahendab Altia ka teiste tootjate jooke.

Altia eelmise aasta tulemused on väikses kasvus, aga mingiks kasvuettevõtteks Altiat pidada ei saa. Ettevõtte eesmärk on kasvada 2 protsendi taktis nii orgaaniliselt kui ka ostudega.

Altia tegevjuhi Pekka Tennilä sõnul kasvab põhjamaine alkoholiturg kiirusega protsent aastas, nii et ettevõtte eesmärk ületab turu kasvu.

„Tahame olla tubli dividendimaksja oma investoritele. Eesmärk on maksta dividendina välja vähemalt 60 protsenti jagamiskõlbulikust kasumist,“ ütles Tennilä.

„Kes investeerib Altiasse, investeerib ettevõttesse, mis tegutseb väga stabiilsel ja kasumlikul Põhjamaade alkohoolsete jookide turul. Oleme turuliider, meil on tugev positsioon. See annab meile aluse kasumlikult kasvada,“ kiitis ta ettevõtet.

Altia eelmise aasta käive oli 359 miljonit eurot ja võrreldavate üksuste kasum oli 28,2 miljonit eurot. Ettevõttes töötab 703 inimest.

Altial on tehas ka Eestis. Altia Eesti käive oli 2016. aastal 38,6 miljonit eurot, mis on 20% rohkem kui 2015. aastal põhiliselt aktsiisitõusu eel tehtud ostude pärast, seisab ettevõtte aastaaruandes. Altia Eesti puhaskasum 2016. aastal oli 1,7 miljonit eurot, 85% vähem kui 2015. aastal. 

Altia Eesti AS eksportis toodangut Läti, Rootsi, Norra, Soome, Taani, USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa ja Hispaania turule. 

Hetkel kuum