Olympic jookseb investoritest tühjaks

20. aprill 2018, 17:00
Olympic Casino Tallinnas Hilton hotellis
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180420/BORS/180429959/AR/0/AR-180429959.jpg
Ainult tellijale

Alates teatest, et kasiinofirma suuraktsionärid müüvad oma osaluse Luksemburgi juurtega ettevõttele ning kontsern lahkub börsilt, on pakutava ülevõtuhinna vabatahtlikult vastu võtnud üle kolmandiku aktsionäridest.

Alates 19. märtsist, mil Olympicu aktsiaraamatusse oli kantud 5031 investorit, on toimunud suurem lahkumine – tänaseks on aktsiaraamatus alles vaid 3226 investorit.

See tähendab, et pärast seda, kui Novalpina Gruppi kuuluv äriühing Odyssey Europe tegi 1,9 euro suuruse ülevõtupakkumise aktsia kohta, on OEG aktsionäride hulgast lahkunud 1805 investorit ning nüüd on ettevõttel neid pea 36 protsendi võrra vähem.

Odyssey on lisaks kahe enamusaktsionäri Armin Karu ja Jaan Korpusovi aktsiatele börsilt juurde ostnud 10 337 821 Olympicu aktsiat ning tal on praegu enne vabatahtliku ülevõtmispakkumise lõppu kontsernis 6,81protsendiline osalus. Oma positsiooni on Olympic Entertainment Groupis lisaks Odysseyle pärast uudiste ilmsikstuleku hetke suurendanud aga veel 28 investorit.

Peitutakse pankade taha

Suurimaid ostjaid ja müüjaid vaadates ei peegelda aktsiaraamat alati tegelikku olukorda kõige täpsemalt. Nii on juhtunud ka Trigoni Uus Euroopa fondiga, kelle puhul selgub 19. märtsi aktsiaraamatut 20. aprilli aktsiaraamatuga võrreldes, justkui müünuks see vahepeal kõik 1 449 316 aktsiat. „Tegelikult ei ole Uus Euroopa fond müünud ühtegi OEG osakut,“ kinnitas fondijuht Mehis Raud.

Artikli lõpust saad alla laadida Exceli faili täpsete nimede ja summadega.

Andmete erinevus tuleb lihtsalt registri vahetusest, mille tulemusena kajastuvad fondi osakud nüüd hoopis ühe Luksemburgi panga all. „Eelmisel nädalal läks fond Eesti registrist üle Luksemburgi,“ selgitas Raud. „Luksemburgis on meil uus custody-pank, mis hoiab aktsiaid teisel kontol ehk sisuliselt oli tegemist osakute kandmisega ühelt kontolt teisele, kuid omanik on endiselt samas koguses Uus Euroopa fond,“ märkis ta.

Muudatused on toimunud aga ka Trigoni Balti fondi OEG osakutes. Nii on aktsiaraamatute kohaselt fondil alles 46 044 aktsiat, samas kui vahetult enne uudiseid seisis fondi kontol 146 044 aktsiat. Vahepeal suurendas fond aktsiate hulga korraks 186 044 osakuni. See tähendab, et algselt osteti uudise valguses juurde 40 000 osakut, kuid tänaseks on kokku loobutud kokku 140 000 osakust.

Probleem ka ostjate poolel

Sarnast anomaaliat on näha ka ostjate poolel. Nii vahetult pärast ülevõtmisteadet kui ka praegu leiab OEG soetajate esikümnest valdavalt pankade nimed. Esinelikusse mahuvad SEB, Luksemburgi, Šiauliu kui LHV pangaga seotud kontod.

Danske Banki Eesti filiaali kommunikatsioonijuht Tõnu Talinurm viitas kuu tagasi sama teemakäsitluse juures Äripäevale, et pankade üldnimetuse all võivad avalduda ka kontserni filiaalide ning panga suuremate klientide tehingud. Sama ütles ka Swedbank Marketsi valdkonnajuht Andres Suimets. „Me maaklerina tegutsedes vahendame suure hulga erinevate klientide korraldusi, mõistagi ei saa me kommenteerida, kes oli klient, ega ka seda, miks ta selliseid tehinguid tegi,“ sõnas ta toona.

Viimase hetke otsustajad

Alles jäänud OEG aktsionäride hulgas on palju ka neid, kes kaaluvad ülevõtupakkumist viimase hetkeni ehk 2. maini. „Otsustan viimasel hetkel,“ kinnitas Raud.

Edasist arengut ootab ka ESMA Vara juht Ralf Õng, kes ostis OEG aktsiaid Äripäeva peadirektori Igor Rõtovi äripäeva raadios välja käidud soovituse põhjal ülevõtmispakkumise järel. „Ma pole asjadega nii täpselt kursis, jälgin, mida teised turuosalised teevad,“ tõdes ta. „Praegu on kõige suurem võimalik kaotus minu jaoks tehingutasud,“ nentis ta.

Kui paremat ülevõtmispakkumist ei tule, plaanib Õng soetatud aktsiad maha müüa, sest kui 11. mail toimuval aktsionäride üldkoosolekul otsustatakse OEG börsil noteerimine lõpetada, muutuvad selle aktsiad ebalikviidseks. „See hirm mul tõesti on,“ tunnistas ta. „Ega ma lõpuni võitlema ei jää, see on ju tuuleveskitega võitlus.“

Aspektid, mis ülevõtupakkumist saanuks väärata, hakkavad samuti ära langema. Näiteks teatas Odyssey Europe täna, et klausel, mille kohaselt kehtib pakkumine vaid juhul, kui alates 4. aprillist pole ei OMX Tallinn, FTSE 100 ega DAX langenud rohkem kui 15 protsenti, on täidetud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. April 2018, 16:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing