Hiinlaste Xiaomi kulgeb kui Ameerika mägedel

23. juuli 2018, 06:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180723/BORS/180729958/AR/0/AR-180729958.jpg
Ainult tellijale

Odavama otsa nutitelefone tootva Xiaomi esimesed börsinädalad on olnud kõike muud kui stabiilsed. Kuigi analüütikute hinnangul on ettevõtte aktsia ülehinnatud ning laienemisperspektiivid kesised, kõigutavad firma turuväärtust eelkõige regulatsioonid.

Kui 9. juulil lõpetas Xiaomi esimese börsipäeva protsendi jagu miinuses, langedes vahepeal isegi 6 protsenti IPO hinnast madalamale, siis päev hiljem kerkis ettevõtte turuväärtus rohkem kui kümnendiku võrra.

Täna kaupleb Xiaomi aktsia 19,9 Hongkongi dollari juures, mis tähendab, et selle väärtus on 16,6dollarilisest avanemishinnast vaatamata volatiilusele 18 protsendi võrra kerkinud. See tähendab, et Xiaomi aktsia on jõudnud loodetud IPO hinna vahemikku, milleks algselt pakuti 17–22 Hongkongi dollarit.

Hoovad regulaatori käes

Avaliku esmaemissiooni ebaõnnestumise põhjuseks peetakse eelkõige seda, et Mandri-Hiina investorid ei pääsenud aktsiale ligi. Seda seetõttu, et nii Shenzheni kui ka Shanghai börsil on keelatud investeerida ettevõtetesse, mille aktsionäride struktuur eelistab üht investorit teisele ehk mille puhul on näiteks emiteeritud erineva nimiväärtusega aktsiaid. „Paljud investorid ei saa sellisest süsteemist lihtsalt aru,“ viitasid börside pressiesindajad sellele, et tulevasi aktsionäre on vaja struktuuri keerukuse eest kaitsta.

Xiaomi jaoks on aga mandril asuvad investorid võtmetähtsusega, sest ettevõte on oma 8 tegevusaasta jooksul turustanud enamuse oma toodangut seal. Kuigi edukalt on laienetud ka Euroopasse ja Indiasse, usuvad analüütikud, et kõige rohkem entusiastlikke ning firmaga sidet tundvaid investoreid asub ikkagi Hiinas.

Analüütikute arvamus sai kinnitust päev hiljem, mil Hongkongi börs teatas, et on Shanghai ja Shenzeniga asunud läbirääkimistesse piirangute kaotamiseks ning Xiaomi lubamiseks mandrile, ja et see võib juhtuda juba 23. juulil. Aktsia väärtus kerkis uudise peale pea kümnendiku ning kolmapäeval kerkis aktsia rohkem kui 3 protsenti ning sulgus 21,55 Hongkongi dollari tasemel. „Aktsia tõusu toetas peamiselt fakt, et peagi kuulub see Hang Sengi indeksisse,“ ütles Kingston Securitiesi analüütik Dickie Wong. „Lühiajaliselt spekuleeritakse hiinlaste entusiasmile, et nad saavad viimaks Xiaomist osa.“

Ameerikas on aga erinevate nimiväärtustega aktsiate emiteerimine lubatud juba kümnendeid ning kuna seal jääb tuumikomanikele võimalus ka pärast raha kaasamist oma ettevõtet paremini kontrollida, on mitmed Hiina ettevõtted liikunud New Yorgi börsile. Suuremate näidete hulka kuuluvad Alibaba ja Baidu.

Sisu määrab tuleviku

Pärast lühiajalisi kõikumisi põhjustanud regulatiivsete tegurite selginemist sõltub ettevõtte tulevik aga eelkõige sellest, kui palju suudetakse kasvada. Analüütikud kahtlevad, kas Xiaomi suudab oma ambitsioonikaid plaane internetiäri arendamisel ellu viia. Praegu teenitakse enamik käibest nutitelefonide müügist, kuid üha enam üritatakse laieneda ka meedia- ja reklaamiärisse.

Ka investoritele püütakse end müüa peamiselt pigem internetiteenuse pakkujana kui riistvara tootjana. „Sellegipoolest pole suurt preemiat investoritelt välja meelitada suudetud,“ tõdes Wong. Ta lisas, et tulevikus sõltub palju ka sellest, kuidas õnnestuvad agressiivsed laienemisplaanid ning Xiaomi toodetud telefonide ja sülearvutite müük Indias. „Xiaomi tooted on innovatiivsed, kergesti kättesaadavad ja konkurentsivõimeliselt hinnastatud,“ näevad investeerimispanga Macquarie analüütikud ka positiivset. Seda nägemust toetab fakt, et Indias on suudetud oma turuosa kasvatada 290 protsenti. „Nii on võimalik, et Xiaomi võtab varsti ka Samsungi üle,“ leiab optimistide hulka kuulub Canalysi analüütik Rushabh Doshi.

Lisaks Indiale sisenes ettevõte möödunud aasta novembris ka Hispaania turule. „Madridi kasutatakse aknana Euroopasse, kus sellel kaubamärgil juba tegelikult on lojaalne fännibaas,“ märkis Doshi. Lisaks suudavad Macquarie arvates ettevõtet tulevikus toetada ka tema poolt pakutavad online mängud ning äpid. Seetõttu ennustatakse, et peagi on Xiaomi aktsia väärt 30 Hongkongi dollarit.

Kallis IPO

Kuigi ettevõttel on potentsiaali, peab äriülikooli CUHK professor Simon Lee ettevõtte 50 miljardi dollari suurust IPOt liiga kalliks. „Kui vaatame ettevõtte müüki ja kasumlikkust, siis seda on kaugelt liiga palju,“ nentis ta. „Kui vaadata aga turukapitalisatsiooni ning käivet, siis ei ole selline IPO hind üldse õigustatud,“ oli Lee kriitiline.

Samuti mõjutas IPOt USA ja Hiina vahel paisuv kaubandussõda, mis muudab investorid Hiina ettevõtete suhtes skeptilisemaks. „Kuigi Xiaomi ei müü praegu oma tooteid Ameerika Ühendriikidesse, siis võib võimalik kaubandussõda mõjutada järgmise aasta lõpuks seatud plaane,“ leidis Lee. „Laienemine USAsse on tuleviku kasvu silmas pidades aga hädavajalik.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. July 2018, 15:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing