Swedbank: oodake liiri stabiliseerimist

Äripäev 13. august 2018, 17:14
Valuutavahetuspunkt Istanbulis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180813/BORS/180819898/AR/0/AR-180819898.jpg

Swedbank, kes on Ida-Euroopa fondiga ligi 40% Türgi-suunalisi investeeringuid teinud, soovitab investoritel oodata liiri taastumist ning ütleb, et huvitavaid ettevõtteid on Türgis veel küll.

Järgneb Swedbanki investeerimisfondide kommentaar Türgis toimuvale.

Arenevatele turgudele investeerimine on seotud kõrgemate riskidega, mis muu seas tähendabki suuremat hinnakõikumist. Türgi puhul on paari viimase aasta jooksul poliitiline risk oluliselt tõusnud ja seda läbi presidendi võimutäiuse suurenemise. Näiteks ei meeldinud rahvusvahelisele investorkonnale uue valitsuse koosseis, kuhu muu hulgas kuulub presidendi lähikondseid. Tõenäoliselt on veel õli tulle valanud kehvenenud suhted USAga nii kurdide kohtlemise kui ka Türgi-Vene relvatehingu tõttu.

Ilmselt häirib paljusid investoreid enim keskpanga küsitav sõltumatus ja viimane, koos kasvanud inflatsiooniga, ongi pannud türgi liiri tugeva müügisurve alla. Energia importijana on Türgi väga avatud nafta hinna muutusele. Alates aasta algusest on nafta hind dollaris tänaseks tõusnud ligi 9%, samas paar kuud tagasi oli hinnatõus 19% juures. Tõenäoliselt võeti eelmise nädala lõpus suuri spekulatiivseid positsioone liiri edasisele langusele. Seetõttu võib olukorra muutusel ka vastupidine liikumine olla väga kiire ja terav.

Aktsiad on odavaks läinud

Edaspidiseks ongi väga oluline, milliseid samme astub tekkinud olukorras Türgi keskpank (kas ja kui palju liiri intresse tõstetakse). Kas keskpank jätkab tegevust sõltumatuna või saab intresse tõsta vaid presidendi loal?

Tänaseks on liir euro vastu alates aasta algusest nõrgenenud 73% ja sh augustis üle 30%. Nii kiire valuuta nõrgenemine halvendab suure tõenäosusega vähemalt lühiajaliselt kohalikku majanduslikku- ja tarbimissentimenti. Samas on Türgi jätkuvalt suure siseturuga riik ning piirkonna suurimaid aktsiaturge ja seal leidub jätkuvalt huvitavaid ettevõtteid nagu Turkish Airlines. Lisaks on Türgi aktsiate hinnad langenud suhteliselt odavatele tasemetele, hinna-kasumi suhe on keskmiselt alla 7.

Türgi liiri languse mõju globaalsetele finantsturgudele näitab viimaste haavatavust ja investorite ebakindlust, sest viimase 9 aasta jooksul on väga paljude väärtpaberite hinnad liikunud väga kallitele tasemetele. Turuosalised on teadlikud kallitest hindadest tulenevatest riskidest ja seetõttu reageeritakse kiiresti sentimendi muutuse märkidele.

Enne uute Türgi-suunaliste positsioonide võtmist võiks oodata liiri stabiliseerumist, see võiks mõnevõrra vähendada investeeringu lühiajalist riski. Vaadates ajaloolisi liikumisi, siis võib-olla saab mingeid vihjeid edaspidiseks Vene aktsiaturgude liikumisest peale 2014. aasta märtsi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2018, 17:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing