Pille Ivask • 12. september 2018 kell 5:40
Exxon Mobili rafineerimistehas USAs Texases Baytownis.  Foto: Reuters/Scanpix

Exxon plaanib Suurbritanniasse kümnendite suurimat investeeringut

USA naftagigant Exxon Mobil plaanib laiendada Suurbritannia suurimat rafineerimistehast, investeerides sinna 500 miljonit naela, kirjutab Financial Times.

Tegu oleks Exxoni jaoks viimase kolme kümnendi suurima investeeringuga Suurbritanniasse.

Kui plaan paigas, peaks Suurbritannia lõunaosas paiknev Fawley rafineerimistehas saama juurde uusi naftatöötlusüksuseid, mis omakorda võimaldab tehasel toota rohkem ja parema kvaliteediga diiselkütust. Samuti peaks tõusma tehase võimekus töödelda raskemat ja parafiinirohkemat toornaftat, mille hind peaks ettevõtte enda kalkulatsioonide kohaselt hakkama tasapisi langema.

Exxoni investeering Suurbritanniasse tuleb ajal, mil brittide diislinõudlus on aina kasvav, ent samas on mitmeid rafineerimistehaseid suletud. Tinglikult saab öelda, et iga kuues Suurbritannias sõitev auto vurab tänu Fawley tehasest tulnud kütusele.

Kuigi investeering pole veel Exxoni nõukogu ja Suurbritannia kohalike võimude heakskiitu saanud, on Exxon hakanud juba tehase laienemiseks vaja minevat ruumi planeerima ja korrastama.

Exxon on teatanud, et tahab oma kasumit aastaks 2025 suisa kahekordistada. Sealjuures oodatakse tugevaid majandustulemusi ka rafineerimisärilt. Suurbritannia on ühes Hollandi ja Singapuriga Exxoni uute investeeringute peamised sihtriigid.

Hetkel kuum