Anu Lill • 21. jaanuar 2019 kell 11:07

Tõnu Mertsina: Hiina majandust ootab ees pehme maandumine

Hiina majanduskasvu aeglustumine neljandas kvartalis oli ootuspärane, kuna Hiina majandus saab tasapisi üha rohkem „valmis“ ning sellist majanduskasvu, nagu me aastaid tagasi nägime, ilmselt enam ei tule, ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.  Foto: Andras Kralla

Swedbanki hinnangul Hiina majanduskasv lähiaastatel aeglustub ning valitsus viib majanduse oma stimuleerimisega pigem pehme maandumiseni. Kuigi riskid olukorra halvenemiseks on suurenenud. Mertsina sõnul hakkab Hiina valitsus lähiajal tõenäoliselt veelgi enam majandust stimuleerima – olgu see siis fiskaalsete või rahapoliitiliste abinõude kaudu. Välja on tuldud täiendavate maksulangetustega, pankade kohustusliku reservimäära võidakse vähendada, veelgi enam suunatakse investeeringuid infrastruktuuri, ja muud sellist. "Samas on Hiina valitsus üha rohkem sekkunud majandusse, sealhulgas tugevdanud oma haaret ka eraettevõtete tegutsemise üle. Võla ja riskide vähendamiseks on eraettevõtetel raskem juurdepääs laenudele. Samuti on pandud neile suuremad kohustused keskkonnanõuete täitmiseks," selgitas Mertsina.

Ökonomist ütles, et kuigi kaubanduskonflikt USAga ei ole veel iseenesest suurt mõju avaldanud, on see mõjutanud halvasti nii tarbijate kui ka ettevõtete kindlustunnet – ja koos sellega investeerimist. Jaemüügi kasv on küll aeglustunud, kuid siiski räägitakse veel üle 8protsendisest ning tööstustoodangu juures üle 5protsendisest kasvust. Valitsus on jõuliselt asunud majanduskasvu stimuleerima, kuid sellega pole suudetud majanduskasvu aeglustumist pidurdada.

Mertsina lisas, et kuigi Hiina majanduskasv aeglustub, on selle panus maailmamajanduse kasvu sel aastal üle 30 protsendi. Seega on Hiina majanduskasvu aeglustumisel tugev mõju maailmamajanduse kasvule. 2018. aasta neljandas kvartalis oli Hiina majanduskasv 6,4 protsenti ja aastas kokku 6,6 protsenti.

Hiina majanduse kohta loe veel siit.

Hetkel kuum