Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

OPEC mõjutas ka investor Toomast

10. detsember 2014, 15:56
Investor Toomas jätkab edukalt investeerimist börsil.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141210/INVESTOR/141219971/AR/0/AR-141219971.jpg

Investor Toomase portfellile olid viimased kuu aega üsnagi rahutud ja seda mitme põhitegija languse tõttu. Samas suutis aga Burberry aktsia teha tugeva tõusu ja see leevendas miinuseid.

Kuu ajaga langes Toomase portfell rekordkõrgelt 224 287,13 eurolt 0,3%, 223 665,14 euroni. Langust tegid nii Microsofti, ABB, Olympic Entertainment Groupi, kui ka Norra lõhetootja Leroy Seafoodi aktsia. Vaatamata sellele tõusis Briti luksustoodete jaemüüja Burberry aktsia 9,5% ja see pehmendas portfelli miinuseid. Head tootlust näitas ka elektroonikagigant Apple, mille aktsia tõusis 5%.

OPECi (Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon) otsus ei jätnud ka investor Toomase portfelli mõjutamast. Otsene mõju tuli sellest Norra krooni kaudu, mille kurss euro suhtes langes kuu ajaga 5%. OPEC otsustas 27. novembril enda kohtumisel naftatootmist mitte vähendada. See põhjustas nafta hinnale järsu languse ning viis ka suurte naftafirmade aktsiad miinusesse. Kuna Norra on naftatootja, kes saab oma tulusid nafta ekspordist, mõjutas see ka Norra krooni käekäiku.

Detsembri alguses tõusis dollar viie aasta tippu ning USA aktsiaindeksid uute rekordkõrgete tasemeteni. Investor Toomas jälgib praegust olukorda üsna suure huviga, kuna aktsiaid praeguste tasemete juurest müüa ei taha, kuid nagu üks konservatiivne investor ikka, pelgab ka Toomas, et praeguste tõusude juures võivad aktsiaindeksid korrektsiooni minna.

Kuigi põhjuseid selleks nagu eriti ei paista, on aktsiaturud üllatanud alati neid, kes on kõige kindlamad oma arvamustes olnud. Toomas enda portfellis aasta lõpuks muutuseid ei tee ega ürita ka mingit krahhi ennetada ega prognoosida.

Esimesed prognoosid lähiaastateks on olnud võrdlemisi head. Näiteks teatas investeerimispank Goldman Sachs, et tema kliendid ootavad paremat aastat kui pank ise. Goldmani kliendid usuvad, et pank hindab üle seda, kui palju intressimäärad järgmistel aastatel tõusevad.

Goldmani USA peastrateeg David Kostin ütles hiljuti CNBC-le, et Ameerika keskpank on võtnud eesmärgiks tõsta intressimäärasid 2018. aastaks 3,9% peale. Fondijuhid usuvad siiski, et aeglane globaalne majanduskasv ja madal inflatsioon sunnib keskpanka järgima veidi aeglasemat tempot. Keskmiselt prognoositakse samaks ajaks 2% tõusu.

Ka usub Kostin, et aktsiaindeks S&P 500 lõpetab tuleva aasta 2100 punktil, mis on väike muutus võrreldes praeguse tasemega. Kuid panga kliendid ennustavad, et aktsiaindeks kerkib 2300 punktini ehk umbes 10%.

Nii panga klientide kui ka panga enda prognoosi järgi ei peaks järgmine aasta börsidel halb tulema. Konservatiivsele investorile Toomas on see igati hea, kuna siis saab rahulikult aktsiates edasi olla.

Kuigi Venemaa on sel aastal olnud maailma suurim geopoliitiline risk, ei saa ka Putin lõpmatuseni praegusel olukorral lasta jätkuda. Rubla kukub igal nädalal uue rekordmadala tasemeni, kapital pageb Venemaalt ning riigi majandusele prognoositakse järgmiseks aastaks langust. Lääne kehtestatud sanktsioonide tõttu on suurimad kannatajad Venemaal tavakodanikud. Rubla eest saab üha vähem kaupu osta ning inflatsioon kõrgub 10% lähedal. Kui praegune olukord jätkub pikemalt, võib see kaasa tuua revolutsiooni Venemaal, kus majanduskitsikusse aetud raevunud rahvas tormab barrikaadidele ning nõuab Kremlis võimuvahetust.

Kindlasti oleks see olukord halvem läänele, kuna teatud mõttes on lääs juba Putini maneeridega harjunud ja teab, mida talt oodata. Hiljuti ütles Standard Banki arenevate turgude juht Timothy Ash CNBC-le, et keegi pärast Putinit võib veel halvem olla. "Ma ei usu, et ka lääs sooviks režiimi vahetust, kuna kardetakse, et keegi peale Putini võib veel halvem olla. Putin on ettevaatlik ja kalkuleeriv, vähemalt nii arvab lääs," ütles ta.

Samas ei ole eriti usutav, et Putin enda agressiooni Euroopas võiks veel laiendada, kuna Vene majanduse allakäik ei anna talle selleks võimalust. Seega praegu näib, et Ukraina idaosa ja Krimm on need, kus tema agressioon piirdub.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. December 2014, 16:28
Otsi:

Ava täpsem otsing