investor Toomas • 31. detsember 2015 kell 10:24

Investor Toomas: Argentina tantsib tangot üksinda

Argentina lipp  Foto: EPA

Detsembris oli kõige halvema esitusega börs maailmas Argentina ja seda vaatamata kuu varem toimunud valitsuse vahetusele. Ka Argentina valuuta sai detsembris kõvasti kannatada.

Novembris vahetas Argentina välja 12 aastat võimul olnud vasakpoolse valitsuse. Kirjutasin selle kohta ka kommentaari, kus tõdesin, et valitsuse vahetus ei pruugi Lõuna-Ameerika suuruselt teisele majandusele leevendust tuua, sest riik on rahvusvahelisel laenuturul endiselt heidiku rollis ning seetõttu on Argentinal keeruline enda tegevusi finantseerida. Riigi uus president Mauricio Macri lubas kaotada ka valuutapiirangud, kuid mina kartsin, et see viib lõpuks peeso devalveerimiseni.

Detsembri keskpaigas kukkus peeso üleöö 30 protsenti, kuna valitsus loobus valuutapiirangutest, mis on kehtinud juba viimased neli aastat. Peeso seoti lahti USA dollariga 9,8 peeso tasemelt. Kuigi valitsus loodab valuutapiirangust loobumisega  turgutada põllumajandustoodete eksporti, on see investorid Argentina börsil hirmule ajanud. Seda tõestab ka asjaolu, et detsembris kukkus Argentina börs 35 protsenti, olles sellega kaks korda suurem langeja kui halvemuselt teine börs, milleks oli Namiibia.

Venemaa samuti edetabeli põhjas

Novembris paistis, et Vene börsist saab veel asja, kuna dollaripõhine indeks RTS hakkas vaikselt ülespoole minema, kuid detsember näitas vastupidist. Nafta hinna järsk langus tiris endaga kaasa nii rubla, kui ka Vene börsi. Kolmandas kvartalis langes Vene majandus võrreldes eelmise aasta sama ajaga 4,1 protsenti. Kuigi Venemaa analüütikud olid veel hullemaks valmis, oodates 4,6 protsendist langust, usutakse, et majanduslanguse halvim hetk võib olla möödas. Samas eks ole ka varem arvatud Venemaa kohta, et halvim hetk on möödas, kuid siis saavad investorid taaskord külma duši endale kaela.

Parim börs taaskord Venezuela

Selle aasta parim börs on olnud Venezuela, mis on eurodes arvestatuna tõusnud üle 300 protsendi. Venezuela börs oli ka detsembris parim, tõustes 9 protsenti. Põhjus, miks Lõuna-Ameerika börs nii hoogsalt on tõusnud, peitub tegelikult riigi majandusprobleemides. Nimelt on Venezuelas ülikõrge inflatsioon ja kapitalikontroll. Kuna kapital riigist välja põgeneda ei saa, tuleb see paigutada kuskile, kus sellel oleks mingigi kasvupotentsiaal. Üheks selliseks kohaks ongi olnud Venezuela börs.

Paremuselt kümnenda koha saavutas detsembris 1,4 protsendilise tõusuga Riia börs, olles sellega Baltikumi parim. Tallinna börs tõusis 0,9 protsenti ja Vilniuse börs 0,7 protsenti. Suurim tõusja Tallinna börsil oli Baltika, mille aktsia rallis 15 protsenti. Eks siin ole oma osa ka Baltika juhi Meelis Milderi tugiostudel.

 

Hetkel kuum