investor Toomas • 27. jaanuar 2016 kell 8:00

Investor Toomas: Apple paneb ohkama

Apple'i tegevjuht Tim Cook  Foto: EPA

Maailma suurim tehnoloogiafirma Apple tuli teisipäeval pärast USA börside sulgemist lagedale enda majandusaasta esimese kvartali tulemustega. Kuigi Apple teenis hiiglasliku rekordkasumi, siis firmal just kõige paremad ajad enam pole. Tekib küsimus, mis on praegu üldse Apple’is head?

Alustame positiivsega. Apple on endiselt läbi aegade üks kõige kasumlikumaid firmasid, teenides läinud aasta viimase kolme kuuga 18,36 miljardit dollarit puhaskasumit. Seda oli 1,9% rohkem kui aasta tagasi ja ületas analüütikute ootusi.

Hea uudisena ütles tegevjuht Tim Cook, et Apple Watchi jaoks oli tegu rekordkvartaliga, kuid firma täpsemaid müügi- ega käibenumbreid ei avalikustanud. Hästi läks ka teenustel, millele juhtkond keskendus konverentskõnes üksjagu. Teenuste pealt teenis firma 5,5 miljardit dollarit ehk 15% rohkem kui aasta tagasi.

Nüüd aga negatiivsed asjad. Käive kasvas aastaga vaid 1,7% ja jäi analüütikute ootustele alla. Nõrga tulemuse taga oli iPhone, sest firma müüs 74,77 miljonit nutitelefoni ehk alla 1% rohkem kui mullu. Tegu on kõige nõrgema iPhone'ide müügikasvuga alates telefoni turule toomisest 2007. aastal.

Hiina on majanduslikult keerukas olukorras ja Cook tunnistas kõnes analüütikutele, et aasta alguses täheldasid nad müügi nõrgenemist. Praegu peaks nõrkus kõigi prognooside kohaselt jätkuma ja võib-olla isegi kasvama.

Tugev dollar kahjustab Apple'it oluliselt, sest näiteks ilma valuutakõikumisteta oleks firma käive tõusnud 8%. Investorid ei rõõmusta ka fakti üle, et tegevuskulud koos teadus- ja arendustegevusega kasvasid 5,5 miljardilt 6,2 miljardile. Käibe kasvu aeglustudes ei soovi keegi näha kulude kiiremat tõusu.

Selle kvartali kohta polnud Apple'il samuti midagi rõõmustavat öelda. Käive peaks tulema 50–53 miljardi vahele, mis on selgelt vähem kui Thomson Reutersi küsitletud analüütikute 55,47 miljardi dollariline ootus. Mullu teises kvartalis oli firma käive 58 miljardit ja kui Apple ei löö enda prognoose mäekõrguse eduga, on tegu esimese kahaneva käibega kvartaliga viimase 13 aasta jooksul.

Ka kasum kannatab, sest Apple prognoosib tegevuskasumi marginaaliks 39–39,5%, mis jääb alla analüütikute loodetud 40%-le. Praegune olukord viitab sellele, et Apple peab ühel hetkel hakkama valima kasumlikkuse ja müügi kasvu vahel, kui nad ei suuda uusi iPhone'e enam piisavalt ihaldusväärseks arendada. Sel juhul peavad nad hinda alandama.

Mulle jääb tegelikult üsna palju veel hingele ning tahaks pikalt-laialt Apple'ist kirjutada, aga need eespool väljatoodud punktid on peamised. Vaadates keerukat olukorda, kuhu firma on sattunud, jääb mul Apple'i investorina üle vaid kaks võimalust: müüa aktsiad maha või hoida neid veel pikka aega.

Hetkel kuum