investor Toomas • 27. aprill 2016 kell 4:00

Investor Toomas: kas Apple’ist saab uus Nokia?

Apple'i uusim iPhone 6s pole suutnud tarbijaid loodetud tempos telefone vahetama.  Foto: EPA

Apple tegi eile pärast börsipäeva lõppu avalikuks enda majandusaasta teise kvartali majandustulemused ning olukord muutub järjest nukramaks. Kas see on signaal mulle müüa maha oma Apple’i aktsiad?

Suure kindlustundega võib väita, et Apple’i jaoks oli tegu halvima kvartaliga viimase kolmeteistkümne aasta jooksul - Apple’i kasum kahanes, käive langes esimest korda pärast 2003. aastat ning esimest korda kahanes iPhone’ide müük võrreldes sama kvartaliga aasta varem.

Viimane kord, mil Apple’i käive langes, oli 2003. aasta esimeses kvartalis. Toona oli Apple’i enim müüdud toode PowerMac. Nüüd moodustab kaks kolmandikku Apple’i kogukäibest iPhone’i müük.

Tim Cook kommenteeris Apple’i kvartalitulemusi, öeldes, et „tugevad makroökonoomilised vastutuuled“ on peamised põhjused, miks tulemused nõnda tagasihoidlikud olid.

Apple’i aktsia hind kukkus pärast tulemuste teatamist järelturul 7 protsendi võrra, alla 100 dollari piiri.

iPhone2015. aasta esimene kvartal: 61,2 miljonit ühikut2016. aasta esimene kvartal: 51,2 miljonit ühikut (-16%)

iPad2015. aasta esimene kvartal: 12,6 miljonit ühikut2016. aasta esimene kvartal: 10,2 miljonit ühikut (-19%)

Mac2015. aasta esimene kvartal: 4,6 miljonit ühikut2016. aasta esimene kvartal: 4 miljonit ühikut (-12%)

Kasum2015. aasta esimene kvartal: 13,6 miljardit dollarit2016. aasta esimene kvartal: 10,5 miljardit dollarit (-22%)

Käive2015. aasta esimene kvartal: 58 miljardit dollarit2016. aasta esimene kvartal: 50,6 miljardit dollarit (-13%)

Apple’i selle kvartali müügitulemusteks prognoositakse 41-43 miljardit dollarit. Möödunud aasta teises kvartalis kujunes Apple’i käibeks 49,6 miljardit dollarit.

Apple’i kasum kahanes aastaga 22,5%, 10,52 miljardi dollarini. Käive kahanes mullusega võrreldes 13%, 50,55 miljardi dollarini. Mõlemad numbrid jäid analüütikute prognoosidele alla. Paraku on hullem veel ees, sest Apple’i selle kvartali prognoosid on analüütikute omadest veel nõrgemad, mis on ilmne märk, et jama ei ole veel läbi.

Praeguse kvartaliga prognoosib firma juhtkond teenida käibena 41-43 miljardit dollarit, samas kui analüütikud ootasid keskmiselt 47,3 miljardit. Paraku kannatab ka firma kasumlikkus. Brutomarginaal, näitaja, millel hoitakse agaralt silma peal, peaks Apple’i sõnul jääma vahemikku 37,5-38%, olles märgatavalt madalamal analüütikute prognoositud 39,3%st.

Minule isiklikult tekitab veel muret Hiina müük, mis eelmine aasta tõusis Euroopast mööda Apple’i suuruselt teiseks turuks. Kui mullu kasvas Apple’i käive Hiinas aastaga 71%, siis tänavu see kahanes 26%, 12,49 miljardi dollarini. See on üsna üllatav, sest isegi Apple’i tegevjuht Tim Cook tunnistas, et Hiina majandus on stabiliseerunud. Sellistes tingimustes ootaks ma paremat esinemist kui see 26% kahanev käive.

Kaua ma ei kannata

Aga mis ma siis Apple’i aktsiatega peale hakkan? Mu usk firma edusse on tõsiselt kõikuma löönud, sest tegu ei ole enam kiiresti kasvava ja lahedaid tooteid pakkuva firmaga. Paraku on praegune olukord vastupidine: käive ja kasum kahanevad ning iPhone’i uued mudelid ei ole enam nii head või ihaldusväärsed, et sunniks inimesi täiesti korralikke, kuigi kasutatud telefone hülgama.

Veidi vastumeelne on ka fakt, et Apple on iPhone’i edust sõltuv ettevõte. Teises kvartalis teenis firma 65% käibest iPhone’ide müügist. Mis garanteerib selle, et Apple’ist ei saa järgmine Nokia või BlackBerry? Mitte miski. Sõltuvus ühest tootest kannab endaga riske. Ja väljavaade on üsna nukker praegu.

Aga vaatame aktsiat. Pärast tulemusi kukkus aktsia järelturul ligi 8% ning enne seda oli väärtpaber juba 20% aasta peale miinuses. See muudab odava aktsia veelgi odavamaks. Firma ettevaatav kasumi-hinna suhe (P/E) on alla 11 ehk ligi kaks korda väiksem Nasdaqi komposiitindeksi keskmisest.

Apple otsustas suurendada aktsiate tagasiostuprogrammi 175 miljardi dollarini, mis kestab 2018. aasta märtsini. Lisaks tõstab firma kvartaalset dividendi 10%, 57 sendini. Sellega tagastatakse kahe aastaga investoritele 250 miljardit dollarit.

See kõik kõlab nii igavalt ja vastab tüüpilisele näguripäevi elava ettevõtte käitumismustrile. Õnneks ma aktsiaid põnevuse pärast ei osta ja see raha tagastamine hoiab mind veel Apple’i aktsionäride ringis, kuigi olen võtnud firma n-ö vaatluse alla. Kui iPhone 7 ei tundu mulle hitina, siis võin ilmselt aktsiad müüki lükata.

Hetkel kuum