Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: kuidas makse optimeerida?

12. august 2016, 11:00
Maksutulu.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160812/INVESTOR/160819989/AR/0/AR-160819989.jpg

Kas kasulikum on investeerida eraisikuna või ettevõtte kaudu? Just sellise küsimuse esitas mulle minu tegemistel silma peal hoidev investeerimishuviline Rein.

Kuigi Äripäev on oma veergudel teemat üsna põhjalikult lahanud, on tegemist aegumatu ning väikeinvestori jaoks alati olulise teemaga. Sestap otsustasin maksundusega seonduva uuesti lahti seletada.

Sagedased investeeringud läbi ettevõtte

Kuigi ettevõtte kaudu investeerimine eeldab igakuist raamatupidamist, võimaldab see sarnaselt investeerimiskonto süsteemiga tulumaksu maksmist edasi lükata ning ka kuludesse on võimalik kanda rohkem arveid kui eraisikuna investeerides.

LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi on öelnud, et tema arvates võiksid ettevõtte loomist kaaluda investorid, kes kauplevad väga aktiivselt, kasutavad võimenduslaenu ja investeerivad erinevates valuutades ning mittestandardsetesse tuletisinstrumentidesse. Seda seetõttu, et aktiivse investeerimisega kaasnevad enamasti suured kulud.

Samuti on ettevõtte kaudu mõistlik teha ka kõik kinnisvarainvesteeringud. Nii saab üüritulult teenitud tulumaksu maksmise edasi lükata ning remondi ja mööbli ostmisega seotud kulud ettevõtte arvele kanda. Üha rohkem populaarsust koguva ühisrahastuse maksustamine on eraisikule aga lausa kahjulik – laekunud intressidelt tuleb igal aastal tulumaks ära maksta, isegi kui osa laenude põhiosast jääb laekumata.

Negatiivse poole pealt on ettevõtete jaoks suuremad igasugused välismaise turuinfo kättesaamisega kaasnevad kulud, sest firmasid loetakse piiri taga professionaalseteks klientideks.

Passiivne börsiinvestor tegutsegu eraisikuna

Levinud on arvamus, et aastas üksikuid tehinguid tegev ning dividenditulule lootev investor peaks kindlasti oma raha paigutama eraisikuna. Seda seetõttu, et kuigi aktsiatelt saadavalt dividenditulult on tulumaks juba kinni peetud, siis ettevõttesse laekunud dividenditulu väljavõtmine kajastuks kasumina ning tulumaks tuleks just kui veel kord tasuda. „Dividenditulu oleks sellisel juhul topelt maksustatud,“ kirjeldas TransferWise’i pearaamatupidaja Krista Teearu eelmise aasta lõpus Äripäevale tekkida võivat olukorda.

Maksuameti kinnitusel pole asi tegelikkuses aga nii karm ning topeltmaksustamine on tulumaksuseadusega välditud. "Saadud dividende saab maksuvabalt edasi jagada," ütles mulle maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi. "Maksuvabastuse eelduseks on see, et osalus dividendi maksjas on vähemalt 10 protsenti ja dividendimaksja on Euroopa Majanduspiirkonna või Ðveitsi resident ja tulumaksukohustuslane," lisas ta. Kui dividendimaksja ei ole eelnimetatud riikide resident, aga on maskulepinguriigi resident, siis tulumaksukohustus teises riigis ei eeldata ning dividendi edasijagajal tuleb maksuvabastuse kasutamiseks tõendada, et jaotatud kasumilt on teises riigis ka tegelikult tulumaks tasutud.

Kui osalus dividendi maksjas on aga alla kümnendiku, ei kehti aga dividendimaksjale maksuvabastus. Nende edsaijagamisel saab arvesse võtta juba tasutud tulumaksu, ehk Liivamäe hinnangul on tegemist nö krediidimeetodil topeltmaksustamise vältimisega. "Kui maksumäär teises riigis on olnud madalam kui Eesti tulumaksumäär, tuleb vahe Eestile juurde maksta," lisas ekspert, öeldes et kui tulumaksumäär on kõrgem, siis jääb lõplikuks välisriigi tulumaksukohustus ning Eestis vahet ei tagastata.

Samuti saavad ka eraisikud tulumaksu maksmist edasi lükata, selleks tuleb aga kõik aktsiad soetada investeerimiskonto vahendusel. Selle süsteemi juures tuleb aga arvestada, et kuigi maksusoodustused on ettevõttega peaaegu samal tasemel, on investeerimiskonto puhul seatud piirangud nii väärtpaberitele kui ka kuludele, mida saab kasumist maha arvestada.

Investeerin ettevõtjana

Kuna aktsiatesse investeerimine pole minu ainus tegevusala ning juriidiline isik on mul seetõttu juba varasemast olemas, näen lihtsaima variandina kasutada seda ka oma börsitehingute sooritamiseks.

Nii saan osa kõikidest ettevõtte kaudu investeerimisega kaasnevatest hüvedest ega ole mõjutatud juriidilise isiku ülalpidamisega kaasnevatest lisakuludest ning ebamugavustest.

 

Tasub teada:

Ettevõtte kaudu kinnisvarasse investeerides saab edasi lükata üüritulult teenitud tulumaksu ning remondi ja mööbli ostmisega seotud kulud ettevõtte arvele kanda.

Aktsiaturgudel kaubeldes on turuinfo maksumus ettevõttele oluliselt kallim kui eraisikule.

Ühisrahastuse puhul peab eraisik laekunud intressidelt tulumaksu maksma isegi siis, kui osa laenude põhiosast jääb laekumata.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2016, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing