Äripäev • 19. veebruar 2015 kell 3:00

Äripäeva valimissoovitus on siin!

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäeva seekordne valimissoovitus lähtub eelkõige eetilistest kaalutlustest ja soovist tuua poliitikasse tagasi arutlemise kultuur.

Äripäev soovitab riigikogu valimistel hääletada Eesti Vabaerakonna poolt. See erakond sobib meie keelest kõige paremini lõhki lööma praegusi võimusuhteid ilma riiklikku julgeolekut või majanduspoliitika aluseid ohustamata.

Vabaerakonna toetamise kõige olulisem põhjus on  soov tekitada parteide vahel konkurentsi. Tahame riigikokku ja valitsusse värsket verd. Meie Vabaerakonnale antud häält võib seega käsitleda protestihäälena.

Praegused suurerakonnad on klammerdunud võimu külge. Kui meil tekib riigikokku rohkem kui neli parteid, distsiplineeriks see praeguseid võimulistujaid. Reformierakonnale muutuks ka keerulisemaks partnerite väljavahetamine, sest teistel on lihtsam riigikogus nende vastu ühisrinnet luua.

Teiseks me loodame, et Vabaerakonna populaarsus sunnib nelja parlamendierakonda ennast kriitiliselt hindama. Et parempoolsel valijal oleks taas kellelegi oma hääl anda, vajavad Reformierakond ja IRL seesmist puhastumist. Seda ei juhtu (ainu)võimul olles.

See puudutab eriti rahastamisskandaali sattunud Reformierakonda, mis on olnud eri valitsustes 15 aastat ja hoidnud enda käes peaministrikohta 10 aastat. Selle aja jooksul on nad muutunud liberaalse ideoloogia kandjast professionaalseks võimulpüsijaks. Võimu säilitamise nimel kaugenetakse kunagistest põhiväärtustest, ehitatakse salajasi rahastamisskeeme, koondatakse otsustamine võimalikult väikese kliki kätte, püütakse rahuldada huvigruppe.

Reformierakond tegutseb liiga palju hallis tsoonis, sest kristalliseerunud võimusuhted lubavad ja lausa eeldavad seda. See on olemuselt sarnane Keskerakonna tegevusele pealinnas. Seda kõike saadab talumatu arrogants.  Eesti Vabaerakonna programm ei lähe vastuollu Äripäeva parempoolse maailmavaatega, kuid sealt leiab ka vasakpoolsemaid ideid. Pööre vasakpoolsuse suunas neil valimistel üldine. Eestis valitsevad ümberjagamise meeleolud ning tänavuse kampaania läbiv joon on lubadused madalapalgalisele valijale.

Äripäeva hääl lähtub eeskätt eetilistest tõekspidamistest, sest erakondade menu kampaaniaaegsel lubaduste enampakkumisel pole hiljem määrav. Alles tulevaste koalitsioonipartnerite kokkulepe paneb paika tegeliku suuna.

Vabaerakonna vastu räägib risk hüpata tundmatusse. Võib juhtuda, et professionaalse valitsemiskogemuseta seltskond riigikokku jõudes laguneb. Ohtu vähendab see, et Vabaerakonna üldnimekirja juhtnumbrid, nagu Andres Herkel ja Jüri Adams, on kogenud ja selge maailmavaatega poliitikud.

Äripäev on eelnevatel aastatel soovitanud hääletada IRLi poolt. Väärib selgitust, miks mitte nüüd. Peamine põhjus on IRLi sallimatus, mis takistab ka majandusarengut. Mitmed IRLi liikmed on häälekad võõraste ja teistsuguste vastased. IRLi suhtumine tuli ilmekalt välja kooseluseaduse vastu hääletamisel.

Teine põhjus on, et IRL julgeb opositsioonis rohkem kui valitsuses. Nende kriitika käib nüüd ka asjade pihta, mille elluviimiseks neil oli võimalus, nagu haldusreform. Samuti olid nad liiga arad õiguse eest välja astuma, kui tuli hukka mõista Reformierakonna rahastamismeetodid.

Äripäeva soov on tuua poliitikasse tagasi arutlemise kultuur, mis meie iseseisvumise järgseid valitsusi kunagi iseloomustas. Soovime, et erakonnad salliksid debatte, teisitimõtlejaid partei sees ja väljas ning julgeksid olla kriitilised nii enda kui ka partnerite suhtes.

Hetkel kuum