Äripäev • 8. juuni 2015 • 3 min
Jaga lugu:

Liberaalne maailmavaade otsib erakonda

Juhtkiri
Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäev leiab juhtkirjas, et IRL võiks end juurteni ulatuva restardi korras määratleda liberaalse mõtte kandjana Eestis.

Isamaa ja Res Publica Liit – erakond, mida Äripäev on oma valimissoovituses kõige sagedamini eelistanud – on moraalses pankrotis. Head kriisi ei saa lasta raisku minna.

Äripäeva meelest võiks IRL end juurteni ulatuva restardi korras määratleda liberaalse mõtte kandjana Eestis ja seda esimeses järjekorras majanduspoliitikas. Sünni poolest liberaalset maailmavaadet esindanud Reformierakond on liberalismi hüljanud ning saanud stagnatsiooni kantsiks, Keskerakonnaga sarnaseks massiparteiks. Sõna „reform“ on selle partei nimes veel vaid ajalooline iroonia.

Nõnda nagu Reformi erakond kaaperdas IRLilt julgeolekuteema, võiks IRL nüüd võtta enda kanda liberaalsed väärtused, millel praegu Eesti ühiskonnas kandja puudub. Maailmavaatelises plaanis tähendaks see IRLile tagasipöördumist n-ö juurte juurde ehk kunagi Mart Laari esindatud majanduspoliitiliste põhimõtete juurde. IRL võiks asuda toetama majandusvabadust ja kasvule orienteeritud poliitikat, erastamist, tööjõumaksude olulist vähendamist ja koos sellega kardinaalset riigireformi.

Saneerimiskava. IRLi uuestisünnikava võiks koosneda kolmest etapist. Esimeses viskab erakonna uus juht parteist välja kõik need poliitikud, kes olid erakonna liikmeskonna kunstliku paisutamise taga. Kriminaalide teema on siinkohal pealispind. Tegelik küsimus on see, kelle huvides toodi erakonda 60 uut liiget, kes tõenäoliselt pidid hääletama kindlate juhiste järgi. Täna teada oleva info kohaselt on võimalik skeemi punuja ettevõtja Rein Kilk, kelle poeg, Pärnu Sadama juhatuse liige Sander Kilk uusi inimesi, sh kriminaalse taustaga isikuid erakonda tõi.

Kui selgub, et uute liikmete värbamise taga oli Kilgi konkreetne ärihuvi, siis on see küllaldane ajend nõuda tema erakonnast lahkumist. Kilgi pikka ettevõtjateed palistavad niigi küsitavad skeemid ja väärtustevaba suhtumine poliitikasse. IRL peab andma selge sõnumi, et „füürilaskmise“ valmidusel põhineval suhtumisel ei ole erakonnas kohta. Värbamisskandaali skeemi lahtiharutamisega jääb IRL ilma mitmest populaarsest kohalikust poliitikust, ent enesepuhastuse seisukohalt on see vältimatult vajalik ja pikaajalises perspektiivis kasulik. Luulest laenatud ümberütluse korras: tahtes tõendada, et ilus on ikkagi Isamaa pale, tuleb sellelt pühkida kõik, mis on vale.

Saneerimiskava teine osa on koalitsioonilepingu avamine ja loobumine madalapalgaliste maksutoetusest. Valimiskampaania põhimõte „Rohkem raha kätte igaühele“ andis kehva valimistulemuse näol ühemõttelise indikatsiooni, et häälte püüdmisele keskenduv väärtustevaba suhtumine ei kõneta valijat. Koalitsioonilepingu avamise eesmärk peab olema Eesti jätkusuutliku arengu ja majanduskasvu võimaluste loomine.

Eesti vajab liberaalset erakonda. Uuestisünni kava kolmas osa on erakonna programmi ja nime muutmine. Kõneks olnud Isamaa nime juurde tagasiminek peaks olema väärtuspõhine ja Eesti pikaajalisele arengule suunatud. Majanduspoliitikat südameasjaks võttes, suure narratiivi loomisele keskendunud ja uuendusmeelsusele häälestunud Isamaa võiks uut liikmeskonda võita näiteks ka Reformierakonna kriitiliselt häälestatud poliitikute seast. Ent eelkõige võiks IRL püüda kaasata erakonda inimesi, kellel on head majandusteadmised ja laitmatu renomee, ausa inimese kuulsus. Otsustamisjulgus on siin võtmesõna. Eesti vajab hädasti liberaalse maailmavaatega erakonda. Liberaalse pöörde kasuks räägib seegi, et poliitika konservatiivses nurgas on tänu EKREle ja Vabaerakonnale kitsaks jäänud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt