Äripäev • 30. september 2015 kell 4:00

Rikkad läksid nooremaks

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Eesti äriliidrite seas on jätkunud noorenduskuur, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Täna 15. korda ilmuv Äripäeva rikaste edetabel peegeldab Eesti ärimaailmas toimunud mitut põnevat muutust.

Eesti äriliidrite seas on jätkunud noorenduskuur. 20 aastat meie majanduselu määranud ettevõtjate kõrvale on viimase paari aasta jooksul kerkinud uus edukas põlvkond. See on nn idufirmade põlvkond – ettevõtjad, kellel oli mõni aasta tagasi ainult idee ja riskijulgus. Nad hüppasid vabatahtlikult vette ja õppisid lühikese ajaga ujuma. Praeguseks on nad loonud suuri väärtusi.

Kõige edukamad on olnud Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus, kes alles viis aastat tagasi alustasid ühes Londoni keldris. Nüüdseks on nende loodud rahaülekannete teenust pakkuvast TransferWise’ist saanud miljard dollarit väärt ettevõte. Investoritelt on edukalt raha kaasanud veebi- ja mobiilireklaami vahendav Adcash, laenude vahendamise keskkond Bondora ja Jaapani e-kaubandushiiule müüdud virtuaalne riietuskabiin Fits.me.

Mulli oht

Skeptikud väidavad, et näeme mitme idufirma puhul mullistumise ohtu. Neisse ettevõtetesse investeerides on riskiinvestorid asunud kaasa tegema omapärases võidujooksus ning kaotanud selge pea. Ootused idufirmadele ei pruugi realiseeruda. Utoopilistele ootustele tuginedes hinnatakse ettevõtte väärtus üles, kuid varsti avastatakse, et tegelikult oma raha tagasi ei saada. Neil kahtlustel võib tõepõhi all olla.

Oluline on tähelepanu pöörata sellele, miks Eestis loodud mõned idufirmad on riskiinvestoritelt ettevõtte arendamiseks summasid saanud. Eestlaste loodud idufirmade pakutavate teenuste järele on suur nõudlus ning see nõudlus on globaalne, st ettevõtte kiirel kasvul ei ole piiranguid ja takistusi.

Kasv on oluline teema ka nn traditsioonilises äris. Mitut sel aastal rikaste edetabelis oma kohta parandanud ettevõtjat iseloomustab see, et nad on viimaste aastate jooksul otsinud uusi ärisuundi või on agressiivselt laiendanud oma praegust tegevust. Parimad näited on Margus Linnamäe ja Raul Kirjanen. Ravimiäris tugevat positsiooni hoidnud Margus Linnamäe otsustas paar aastat tagasi kasutada ära tekkinud võimaluse ning investeerida meediaärisse. Ta võttis üle Postimehe ja mitut teist suurt meediafirmat omava kontserni Eesti Meedia.

Puidugraanuleid tootva Graanul Investi suuromanik Raul Kirjanen on aga näide ettevõtjast, kes ühes ärisektoris sihikindlalt tegevust laiendab. Tal oli aastaid tagasi eesmärk saada Euroopa suurimaks graanulitootjaks. Sel aastal jõudis ta eesmärgini: osteti ära Lätis tegutsev oluline konkurent. Eestis on vähe ettevõtteid, mis võivad uhkustada faktiga, et nad on oma valdkonnas Euroopa suurimad.

Kelle vara kahaneb?

Loomulikult ei lähe kõigil rikaste edetabelis olevail ettevõtjail ainult hästi. Kõige rohkem on vähenenud edetabeli varasemate aastate liidrite Oleg Ossinovski ja Hillar Tederi omanduses olevate ettevõtete väärtus. On huvitav kokkusattumus, et mõlemad mehed on sel aastal sattunud altkäemaksuskandaali. Teder on seotud Edgar Savisaare ja üks Ossinovskile kuuluv ettevõte Läti Raudtee endise juhi korruptsiooniskandaaliga. Mõlema mehe varade languse põhjuseks on Venemaa sõjakusega kaasnevad pinged ning konflikt Ukrainas.

Hetkel kuum