Äripäev • 15. oktoober 2015 kell 4:00

Ettevõtlus ei eelda head ideed

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Ettevõtjana alustamine ei eelda ideaalset hetke või suurt ideed, vaid kogemuste ja oskuste rakendamist, kirjutab Äripäev tänases juhtkirjas.

Minu elu ettevõtjana on kõige rohkem muutnud see, kui mind lasti Hansapangast lahti – olin aastaid kasuta, aga ei osanud ise endale järgmist elu ettevõtjana ette näha, on öelnud ettevõtja ja investor Jüri Mõis. Miks on see nii, et meile peab jalaga tagumikku andma, et me ennast kokku võtaksime?

Kui sa tunned, et sinu praegusel tööl on tekkinud klaaslagi, siis ära oota ideaalset hetke ega suurt ideed. Hakka ettevõtjana pihta.

Me oleme kõik kuulnud teisi inimesi (ja ehk ennastki) rääkimas: muidugi teeksin oma ettevõtte, kui mul oleks hea idee! Just selle takistuse taha jäävad toppama paljud initsiatiivikad ja andekad inimesed, kelles muidu oleks valmisolek luua oma ettevõte.

Nad on ära hirmutatud suurtest eeskujudest, kes lahendavad mõnd teravat probleemi või muudavad ümber terve tööstuse. Nii lahendas Eesti edulugude absoluutsesse tippu tõusnud TransferWise kallite pangateenuste mure ja tekitas nii revolutsiooni pangandusmaailmas. Selliste näidetega võrdlemine innustab ja halvab ühtaegu. Hakkab tunduma, et kui sa ei lenda kosmosesse, pole mõtet teele asudagi.

Ära jää ootama

Ära jää ootama suurt maailma muutvat ideed. Igal inimesel on olemas tööriistakohver, mida keegi ei saa talt ära võtta: tema kogemused, oskused ja kontaktid. Nendega saab alustada kohe.

Teine müüt on see, et lisaks suure idee ootamisele arvatakse, et oma ärimõtetest pole vaja kellelegi iitsatada, muidu varastab keegi selle ära. Vastupidi, mida rohkematele inimestele sa oma ideest räägid, seda paremad on sinu võimalused edasi jõuda.

Värske gaselliloo kangelane – “orjatöölt orgunnimeheks” suundunud Valdur Vahtre ettevõtjatee sai alguse üsna sarnaselt Jüri Mõisaga: ta koondati. “Siis ma mõtlesin, et mida ma orjan, miks ma ei võiks enda äri teha,” kirjeldab Vahtre seda hetke, kes nüüd müüb “enda aju, sidemeid ja suhteid.”

Tasub tähele panna, et Vahtre hakkas tegutsema selles valdkonnas, mida ta endise palgatöötajana hästi tundis – müüma autovaruosi. Muud ettevõtmised, mis nüüd tegelikult talle tulu toovad ja lubavad ka südamelähedaste asjadega tegeleda, näiteks elamusreiside tegemine, kasvasid ärist välja hiljem.

Siit õppetund: läbilöögiideed ei sünni mitte nullist, vaid järk-järgult arenedes.

Loobu kehvast juhist

Ka tänases lehes leiduv kajastus Nordic Business Forumilt, mis oktoobri algul Helsinkis 5500 inimesele juhtimisinspiratsiooni andis, süstib julgust ettevõtlusega alustada. Juhtimisgurude sõnul on mõtet järgneda juhile, kellel on visioon, kes sind usaldab ja uuele tasemele viib, kes on ise tulest ja veest läbi käinud, ning kes ka sinust südamest hoolib. Kui sinul on “madalama astme” juht, kelle võim põhineb vaid positsioonil, on ehk targem tema alluvusest ära tulla.

Tippkoolitaja John Maxwell rõhutab, et mitte ükski ettevõte ei saa tõusta kõrgemale sellest tasemest, kus on ettevõtte juht. Kui juht on nõrk, siis tunnevad inimesed iga päev tööle minnes, justkui peksaksid nad peaga vastu klaaslage. Vahel on aeg lahkuda.

Lõpetuseks veel üks tsitaat Jüri Mõisalt, lohutuseks neile, kes ettevõtlust kardavad. “Kui sul mingeid erilisi võimeid ei ole, siis mine majandusse. Äri on kõige lihtsam inimtegevuse liik.”

Hetkel kuum