Äripäev • 2. veebruar 2017 kell 4:00

Trump trambib USA väärtustel

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Donald Trumpi teod ja otsused liiguvad väljaspool seda väärtussüsteemi, mida USA on liberaalse lääne võimsaima riigina esindanud, leiab Äripäev juhtkirjas.

Kui Donald Trump oli oma võidukõne ära pidanud, lootis Äripäev nagu teisedki Eesti väljaanded, et asi pole nii halb, kui kampaania aegu võis tunduda. Tuleb tunnistada, et olime liiga optimistlikud.USA vastse presidendi esimesed sammud on olnud jahmatavad kogu maailma ja muidugi ka Eesti jaoks. Mees teebki tõesti seda, mida kampaania aegu rääkis, ja pealegi väga kiiresti. Ta on ilma pikemata asunud täitma oma valijale antud lubadusi.

Tuleb tunnistada, et probleemid, mida ta on asunud lahendama, on reaalsed, lahendused on aga mustvalged ja liberaalselt häälestatud lääne inimesele ehmatavad. Trumpi teod ja otsused liiguvad väljaspool seda paradigmat, milles USA sise- ja välispoliitika on siiamaani toiminud, ning on suuresti vastuolus nende väärtustega, mida USA liberaalse lääne võimsaima riigina on esindanud.

 

Sisserände piiramine ennenägematul moel oli midagi, milleks muu maailm kahtlemata valmis ei olnud. Üleüldine jahmatus ja segadus riikides, mida see puudutab, on suur. Protestid Trumpi tegevuse vastu aga algasid kõigepealt USAs endas: Washingtoni osariik kaebas Trumpi administratsiooni seitsme moslemiriigi kodanike sisenemiskeelu pärast kohtusse. Sama võivad teha ka teised osariigid. Juba on jõuliselt reageerinud mitmed rahvusvahelised suurkorporatsioonid: Google, Apple, Netflix, Twitter, Starbucks ja paljud teised, kelle protesti pole võimalik kahe silma vahele jätta. Nad kõik on tähelepanu juhtinud sellele, et Trump on lõhkumas eeldust, millele on nii nende ettevõtete kui ka USA majanduse edu suuresti üles ehitatud: avatus, liberaalsus, sallivus, vabadus ja koostöö.

Riigimasina peale ei saa loota

Avaldasime pärast Trumpi äravalimist lootust, et tugev demokraatlik traditsioon ja mitmekihiline riigivalitsemisaparaat hoiavad ära suuremad populistlikud pöörded, et n-ö masin hoiab ennast ise mõistlikul kursil hoolimata ettearvamatust juhist. Nüüd näeme, et Trump pühib kõhkluseta teelt süsteemi need osad, mis tema poliitikat ellu viimast tõrguvad. Avalikkust on šokeerinud Trumpi immigratsioonikeeldu kritiseerinud Sally Yatesi vallandamine. Trumpi lähim nõuandja Steve Bannon on juba teatanud, et ajakirjandus peaks suu kinni hoidma, ajakirjanduse suukorvistamise soovi on ilmutanud ka Trump ise. Valge Maja pressisekretäri Sean Spiceri alternatiivsete faktide kontseptsioon pole samuti midagi julgustavat info objektiivsust hindavale inimesele. 

Kaubanduslepete tühistamine ja muud protektsionistlikud otsused võivad küll lühemaajalises majanduslikus plaanis USA huve ju kaitstagi, kuid suures plaanis lõhuvad tasakaalu maailmas, mille püsimine on ka Ameerika enda pikaajalistes huvides. On tähelepanuväärne, et USA eelmine president Barack Obama, kes oli lubanud, et sekkub poliitikasse vaid siis, kui löögi all peaksid olema USA põhiväärtused, tegi seda juba siis, kui Trump oli ametis olnud kõigest kümme päeva.Eesti poliitikud on Trumpi kritiseerimisega väga madalat profiili hoidnud ja see on ka igati arusaadav. Eesti president ei pea kohaseks USA sisepoliitilisi valikuid meedia vahendusel kommenteerida. Palju müüte ja üles visatud küsimusi, sõnab Eesti peaminister ettevaatlikult. Keeruline ja vastuoluline isiksus, tunnistab vastse valitsuse välisminister diplomaatiliselt. Seda on raske ette heita, sest meie julgeolek sõltub ühemõtteliselt NATOst ja ­NATO juhtriigist USAst. 

Hetkel kuum