Äripäev • 7. juuli 2017 kell 4:15

Ergutav laks hääbuvale vormile

Foto: Anti Veermaa

FIEd saavad riigilt sõõmu hapnikurikast õhku, kui rahandusministeeriumi maksumuudatuste plaan seaduseks saab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Igal aastal sureb rohkem FIEsid kui sünnib, möödunud aastal jäi n-ö negatiivne iive 1500 juurde. Isegi 20 aastat füüsilisest isikust ettevõtte ehk FIE vormis tegutsenud edukas põllumajandusettevõtja Kaska-Luiga talu andis alla ja on juba neli kuud osaühing. Veel aasta tagasi nägi talu peremees Avo Kruusla FIEks olemise eelist selles, et ta on oma vara omanik esimesest sendist viimaseni ja pidas OÜks üleminekut vara ümberhindamisi ja kulutusi arvesse võttes mõttetuks. Nüüd on see ikkagi tehtud, järelikult ikkagi tasusid kulutused vaeva.

FIEdele leevendust pakkuvad maksumuudatused on samm õiges suunas, kui tahta seda ettevõtlusvormi elus hoida. Aga elus hoida oleks mõtet alustuseks puhtalt selle pärast, et suuremat valikut hoida. Ettevõtteid igas vanuses, suuruses ja eesmärkidega, nii ka neile sobivaid ettevõtlusvorme. FIE eeliseks on olnud lihtsam ja odavam ettevõtlusega alustamine, aga ka suurem tegevusvabadus – majandusaruannet pole vaja kirjutada ja äriregistrisse üles panna.

Selle kõige eest tuleb aga tasuda suuremate maksusummadega. Nii palju suurematega, et selle ettevõtlusvormi valijaid on nimetatud küll laiskadeks, küll rumalateks, küll mõlemaks korraga. Peavad ju nemad praktiliselt kogu enda teenitud tulult maksma peale tulumaksu ka sotsiaalmaksu. Kapitalitulu teenimine jääb neil pigem teoreetiliseks võimaluseks – kui kuuteenistus tõuseb üle 7000 euro. OÜ omanik võib aga endale palgatuluna maksta miinimumi ja ülejäänu 25 protsendi suurusjärgus maksustatud dividendina välja võtta. Näeb välja nagu ebaõiglus.

Vaba alates 4701. eurost

See on nüüd esimene punkt, mis paraneb. Kui seni oli summa 15kordne miinimumpalk, siis nüüd 10kordne – tõenäosus, et FIE sissetulek ulatub 4700 euroni, on mõnevõrra suurem.

Rahandusministeeriumi eelnõus on soodsamaks muutuvaid punkte veelgi, näiteks sportimise tulust mahaarvamise võimalus, mis äri poolelt nii pakiline ei paistagi, võtab kavandatavast leevenduste summast kolmandiku. Erinevalt varasemast saab ka FIE maksta endale päevaraha, teha kuni 10euroseid firmakingitusi ja võõrustada partnereid 32 euro eest kuus, kui tulu pole veel teenitud ja 2% sellest arvutada ei saa ja veel nipet-näpet.

Riik on arvestanud kuluga suurusjärgus 1,3 miljonit, aga palju oleneb muidugi sellest, kui palju spordi-ja tervisekulusid FIEd endale lubavad ja kui paljud 4700eurose sissetulekuni küündivad. Eelarvet see summa jalust maha ei võta, aga näitab head tahet ja liikumist õiges suunas.

Kuigi kuulutada saab seadusemuudatuse plaanist ametisse asunud rahandusminister Toomas Tõniste, tasub FIEdel selle eest hea sõnaga meeles pidada pigem Sven Sesterit. Võib aga juhtuda, et seda soovi väga polegi. On ju FIEde eestseisjad oma muudatusettepanekud riigile saatnud juba üle viie aasta tagasi.

baproportsionaalselt kõrge maksukoormuse punkt saab nüüd leevendust, aga nende soovide piir on palju kõrgemal. Üks peaprobleeme on FIE vastutamises kogu oma varaga. Kui osaühing vastutab halval juhtumil ettevõtte kapitali ulatuses, siis FIE-l läheb käiku kõik talle kuuluv. Ettepanekuid oli ka tervise- ja töötuskindlustuse vallast.

Seega rahandusministeerium on otsa lahti teinud, mida on lisada sotsiaal- ja justiitsministril?

Hetkel kuum