Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: hea ja halb näide

22. juuni 2018, 15:00
Dermira positsioon on juba praegu kaupleja Alexi protsentuaalselt kõige enam sisse toonud tehing.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180622/TRADER/180629869/AR/0/AR-180629869.jpg

Ülesjooksu (run-up) strateegiat proovisin seni kasutada kahel biotehnoloogiasektori aktsial: Dermira ja Achaogen. Mõlemal on juuni lõpus tähtajad, millal USA ravimiamet FDA otsustab nende ravimikandidaatidele turustamisloa andmise.

Achaogenil on see tähtaeg järgmisel esmaspäeval, Dermira järgmisel laupäeval – mis tähendab muidugi, et otsus tuleb tõenäoliselt hiljemalt sellele eelneval tööpäeval ehk järgmisel reedel. Need niinimetatud PDUFA kuupäevad on muidugi maksimaalsed tähtajad ehk tähtajad, milleks peab turuloa taotlusele vastus saabuma. Keegi ei saa välistada, et vastus tuleb varem. Aga ajalugu näitab, et üldiselt tuleb FDA vastus siiski enam-vähem viimasel hetkel.

Dermira: otsekui õpiku illustratsioon

Dermira aktsia alustas oma ülesjooksu mai lõpus ja siis võtsin ma selles aktsias ka pika positsiooni, 100 aktsiat hinnaga 8,69 dollarit. Siiamaani on Dermira käitunud eeskujulikult, olles ülesjooksu strateegia õpikunäide. On küll olnud paar külgsuunas liikumise päeva, kuid trend on ilmselgelt ülespoole. Eilse seisuga oli hind 10,75 dollarit. Mis tähendab, et kolme nädalaga on minu positsiooni väärtus kasvanud dollarites 23,7%.

Seega otsustasin täna fikseerida ka teenitud kasumi, tõstes stop-loss-orderi 10,5 dollari juurde. Enam ma ei karda isegi, et biotehnoloogiaaktsiates niivõrd tavalised lühiajalised teravad hinnakõikumised mind positsioonist välja viskavad – isegi kui see juhtub, olen teeninud 20,8% kasumit.

Igal juhul on Dermira positsioon juba praegu minu protsentuaalselt kõige enam sisse toonud tehing. Saab näha, mida toob uus nädal: võib-olla ületame 11 dollari taseme?

Achaogen, va veiderdaja

Achaogeni aktsia ülesjooks oleks pidanud algama isegi varem kui Dermira aktsia oma. Ometigi ei käitunud aktsia üldse õigesti, kõikus külgsuunas ja langes vahepeal päris järsult. Sellest hoolimata võtsin aktsias 12,01 dollari juures positsiooni – ja lendasin sealt välja nädalapäevad hiljem, kui 11,45 dollari tasemel rakendus stop-loss. Kahjumit tuli sellest tehingust 48,26 eurot pluss teenustasud.

Edasi kerkis aktsia kurss paari päevaga 13 dollari juurde – pannes mind korraks isegi kahetsema positsioonist väljalendamist – ja vajus eile taas allapoole 12,45 dollari tasemele. Ilmselt on täna ja homme oodata veel tugevaid tõmblusi, kuid millises suunas, seda on võimatu ennustada. Seega polnud Achaogeni aktsia üldse sobilik ülesjooksu strateegiaks, ega ole seda ka nüüd.

Sõnnikust sepikut ei saa

Selle loo moraal on, et kui aktsia käitub algusest peale oodatult (Dermira), on temaga hea ja kindel kaubelda ning ka tulu on märkimisväärne. Kui aktsia teeb algusest peale trikke (Achaogen), pole ka mõtet temaga kauplema hakata, sest tõenäoselt tulu teenida ei õnnestu.

Lihtne moraal, ütlete, et kaupleja A ja O – ometigi on nii, et tegelikult turul tegutsedes kipuvad just sellised aabitsatõed olema need, mis esimesena peast minema lendavad. Olles aktsiat jälginud juba pikemat aega, kasvab kauplejas kärsitus ning ta hakkab endale mingil hetkel asju ette kujutama. Näiteks seda, et näeb lõpuks sobivat sisenemiskohta ja ammu oodatud liikumise algust.

Seda tungi on teinekord suisa võimatu alla suruda ning ühel hetkel võib kaupleja oma tervet talupojamõistust üllatada sellega, et vajutab päästikut ja lisab portfelli ootamatult uue positsiooni. Siinkohal on vast ainus ravim see, et tuleb positsiooni edaspidi hoolikalt jälgida ja kui see ikka õigesti ei käitu, siis mitte oodata stop-loss'i rakendumist, vaid juba varem väljuda.

Täna hoian pingsalt pilku OPECi kohtumisel ja kui peaks soodne võimalus avanema, kavatsen kasu lõigata nafta hinna liikumiselt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2018, 14:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing