Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Sahmakas külma vett krae vahele

28. juuni 2018, 15:08
Acceleron Pharma allakäigutrepp.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180628/TRADER/180629657/AR/0/AR-180629657.jpg

USA turgude ootamatu nõrkus sel nädalal lõi kaitsmed välja kohas, kus ma sellega üldse arvestanud polnud. Eile rakendus Acceleron Pharma positsiooni stop-loss, tuues mulle seni suurima kahjumi: 282 eurot.

See oli kaotus, millega ma arvestanud ei olnud. Sain otsekui sahmaka külma vett krae vahele. Ühtlasi mõistan, et see on karistus mitme reegli rikkumise eest.

Esimene reegel, mille rikkumisest ma ka üleeile rääkisin, on see, et ei tohi jätta turgu tähelepanuta. See, et ma huupi sisenesin, mitte märgates turul valitsevat tugevat langustrendi, kulutas kohe ära suurema osa minu positsiooni turvavarust.

Edasi jäi positsioon paariks päevaks kõikuma nii lähedale stop-loss'ile, et ma tegelikult poleks pidanud enam ootama, millal juhtub vältimatu, vaid ise positsiooni sulgema. Stop-loss ongi muidugi selleks, et kahjumid ei kuhjuks, aga mõnikord oleks mõistlik ka ennetavalt tegutseda.

Samuti eirasin ma selle positsiooniga mu omatehtud reeglit, mille kohaselt tuleb riskantsete biotehnoloogiaaktsiate puhul riske maandada positsiooni suurusega. Sada aktsiat oli kindlasti liiga suur kogus Acceleroni positsiooni jaoks. 40 või 50 olnuks paras.

Seis on kardetust parem

Ka mu äsja võetud pikk positsioon kullas sulgus stop-loss-orderiga eile, lisades kogukahjumile pea 50 eurot. Takkajärgi on selge, et ma lugesin kulla graafikut valesti ja ka sisenesin valel ajal.

Sellega on ühtlasi mu juuni riskide limiit täis ja täna-homme ma uusi positsioone enam võtta ei kavatse. Pigem analüüsin, mis valesti läks, ja otsin uusi paremaid tehinguid juuliks.

Tuleb tunnistada, et siiski olen kahe esimese kuuga hakkama saanud paremini, kui ise arvasin: kontol on järel 94,5% sissepandud rahast. Õppetunde olen saanud üksjagu, aga need on osutunud kardetust vähem kulukateks.

Ilmselt pole ma täitnud nende lugejate-jälgijate ootusi, kes tahtsid näha, kuidas raha paari päevaga maha põletatakse, ega ka nende omi, kes tahtsid näha, kuidas algsumma iga kuuga kahekordistatakse. Ma alles õpin kauplemist, sammhaaval ja päev korraga, ning pean hoolega jälgima, et mulle õpinguteraha ikka kauaks jaguks ja sellest nii mulle kui ka lugejatele tulu tõuseks.

Homse blogipostituse pühendangi mulle saabunud lugejate kirjadele ja nendes tõstatatud küsimustele vastamisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. June 2018, 15:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing