Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Turg karistab tähelepanematuid karmilt

26. juuni 2018, 17:27
Kaupleja Alexi eilne panus Acceleron Pharma aktsia tõusule tõi kiirelt suure miinuse.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180626/TRADER/180629741/AR/0/AR-180629741.jpg

Eile üritasin teha kahte asja korraga: kolida oma perega suveks meie maakoju ja samal ajal kaubelda.

Loomulikult ei olnud ma võimeline mõlemat asja täie tähelepanuga tegema, loomulikult pidi üks paratamatult kannatama ja loomulikult oli see kannataja minu kauplemine. Ja loomulikult karistas turg tähelepanuta jätmise eest kohe.

Takkajärgi on selge, et ma poleks pidanud sellisel päeval üldse kauplemisega tegelema. 

Ma ei märganud langustrendi

Rääkisin eile, et kavatsen sisse võtta kaks ülesjooksu positsiooni ravimiarendajate aktsiates: Progenicsis ja Acceleronis. Mõeldud-tehtud. Nii kui turg avanes, panin aga ostuorderid sisse ja asusin tegelema oma asjadega.

Mida ma aga tähele ei pannud, oli eilne langustrend, mis oli nähtaval juba USA turu avanemisest saadik ja süvenes iga tunniga. See karune liikumine ei jätnud praktiliselt ühtki aktsiat tähelepanuta.

Biotehnoloogia idufirmade aktsiad langevad sellise trendi ilmnemisel teistest enam, seda seetõttu, et investorid peavad neid õigusega riskantseteks positsioonideks ja proovivad tormi lähenedes need esimesena üle parda heita.

Nii selguski õhtul, kui ma taas arvuti käivitasin ja turgu vaatasin, et ma olin võtnud positsioonid sisse liiga kõrgel. Sulgumishinnad olid õige mitu protsenti madalamad neist hindadest, millega mina ostsin.

Eilne turu tähelepanuta jätmine tähendab nüüd seda, et ma alustan tänast päeva kokku 155 euro jagu miinuses olevate positsioonidega. Ehkki ma olen endiselt optimistlikult meelestatud mõlema aktsia suhtes, on mu potentsiaalne kasum nüüd selle summa jagu väiksem.

Oleksin pidanud paari päeva jagu ootama

Mida oleksin teisiti võinud teha? Kõigepealt vaadata, milline selle päeva turu trend on. Seejärel oma plaan edasi lükata. Kui turu trend on tugevalt allapoole ja kui indeksid vajuvad üle protsendi miinusesse, on selge, et sel päeval pole mõtet mitmenädalase perspektiiviga positsioone võtta. On mõtet päeva või paari jagu oodata ja leida parem sisenemiskoht.

Vigade perekond on nii suur, et alati on mõni neist kohal, kui peaksite tahtma näha, mida te lollimängimises suudate korda saata, tõdes maailma üks tuntumaid aktsiakauplejaid Jesse Livermore alias Larry Livingston. Nüüd tuleb mul alustada võidujooksu teistest kolmandiku staadioniringi võrra tagapoolt. Ja leida lohutust Livermore'i mõtteteradest, sest tegi temagi vigu, hoolimata oma vaistudest ja oskustest. Erinevalt minust maksid tema vead miljoneid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2018, 17:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing