Äripäev tõi eelmise aasta 14. augustil artiklis "Tagatisvara sõitis minema" avalikkuse ette Eesti ühe suurema võlakirjapettuse - ettevõtte Kolle omanikud kaaperdasid ettevõtte võlakirjade tagatiseks olnud tütarfirma, betoonitootja Talot, ja jätsid võlausaldajatele tühjad pihud. Tänasest Äripäevast selgub, et tagatisvara sõitis piltlikult öeldes Eesti ärieliidri, ekspankur Jüri Mõisa õuele.
Mõis on detsembrist saadik Taloti nõukogu esimees. Ja temagi oli Swedbanki kaudu investeerinud Kolle võlakirjadesse. Sündmuste areng ei mõju hästi Mõisa mainele. Pealtnäha paistab, et Jüri Mõis on teistest võlausaldajatest üle astudes päästnud oma investeeringu.
Kolle ja Taloti juhtum sarnaneb mõneti Daiwa afääriga ning Mõisa ja tema partnerite käitumine lubab paralleeli tõmmata Marcel Vichmanni rolliga tolles skandaalis. Vichmann teenis 140 miljonit krooni Hoiupangalt napsatud aktsiatega, tehing ise viis Hoiupanga ülevõtmiseni Hansapanga poolt.
Toonane hansapankur Jüri Mõis nimetas Vichmanni lihtsalt pätiks. Praegu paistab, et ekspankur Mõis on ise laskunud Vichmanniga samale tasemele. Läks ju 10 miljoni krooniga kolmveerand 128miljonilise rahapaigutuse tagatiseks olnud Talotist Mõisa ja tema praeguste partnerite kätte. Samas märgivad nii pankrotistunud Kolle juht ja omanik Geller kui ka Kolle pankrotitoimkonna liige Andres Hermet, et Taloti aktsiakapitali suurendamine keelatud polnud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
SEBga sõlmitud lepingus oli Kolle tagatisvarana aktsiad kirjas aktsiad arvuliselt. See seik ongi ilmselt Taloti vara kantimise skeemi aluseks. Ka finantsinspektsioon ei ole rahul SEB käitumisega. Halvad lepingud on vesi petiste veskile.
Mõis väidab meie tänases loos, et ta pole kursis Kolle võlakirjade temaatikaga ning Taloti tehingut on valesti mõistetud - mitte midagi pole tema sõnul varastatud, vaid "puhast ehtsat raha pandi juurde". Rahasüstiga päästeti Mõisa meelest Talot pankrotist ja kümne miljoni krooniga parandati võlausaldajate kehva seisu.
Ent Gelleri sõnul oli tegemist suunatud emissiooniga. Kellele, kes käis välja 10 miljonit - seda varjatakse siiani. Nii nagu varjati ka omanikke. Praegu on teada, et uue ettevõtte omanike seas on Mark Eivin, Kolle ja Taloti eksfinantsnõustaja, Mõisa üks praegune partner.
Liiga palju varjamist ja vastuolulist informatsiooni on selle juhtumi ümber. Näiteks see, et Eivini väitel ei soovinud kaks Kolle suurimat võlausaldajat - Swedbank ja SEB - uues emissioonis osaleda. Swedbanki kinnitusel aga nende fondidel ei pakutud selles osalemise võimalust. Igaüks jutustab oma versiooni, aga Kolle võlausaldajad on pika ninaga. Välja arvatud Mõis.
Autor: 1185-aripaev